Fibrilace síní je novou epidemií Evropy

Během celosvětového týdne na podporu povědomí o onemocnění fibrilace síní poukazuje mezinárodní asociace Atrial Fibrillation Association, která vydala ve spolupráci s Biosense Webster, divizí společnosti Johnson & Johnson, zprávu odkrývající rostoucí zátěž fibrilace síní na pacienty a zdravotnické systémy v celé Evropě. Zpráva upozorňuje na blížící se epidemii onemocnění fibrilace síní. Nejnovější data potvrzují, že do roku 2030 se pravděpodobně počet pacientů s fibrilací síní zvýší až o 70 %, a že do roku 2050 dojde v Evropě ve srovnání s jinými oblastmi světa k nejvyššímu nárůstu výskytu fibrilace síní. V Evropě postihuje v současnosti fibrilace síní asi 11 milionů pacientů a v České republice se vyskytuje až u 300 000 pacientů.

Fibrilace síní je charakteristická nepravidelným a často rychlým srdečním rytmem, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní. Nepravidelný srdeční rytmus může způsobovat vznik krevních sraženin, jelikož se krev může hromadit v srdci, než bude přečerpána do těla včetně mozku – hrozí tak mozková příhoda spojená s fibrilací síní, která je zvláště závažná. 

Do roku 2030 se očekává nárůst počtu mozkových příhod a návštěv lékaře, mezi 280 000 až 340 000 novými ischemickými mozkovými příhodami v Evropě. V České republice 20–30 % všech mozkových příhod vzniká u pacientů s fibrilací síní.

Zdravotnické systémy evropských zemí stojí léčba fibrilace síní 3 286 milionů € (cca 85 mld. Kč). V roce 2007 v České republice stála konvenční léčba jednoho pacienta 50 000 Kč za rok. Relativní riziko úmrtí ze všech příčin zvyšuje fibrilací síní u žen 2 x a u mužů 1,5 x. Úmrtí v registrech pacientů s průměrným věkem 69 let je kolem 5 % za rok, u pacientů s trvalou formou fibrilace síní je nejvyšší, přes 8 % za rok. Hlavní příčinou úmrtí je srdeční selhání, které fibrilace síní přímo způsobuje nebo zhoršuje.

„Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, všímání si příznaků, pravidelné měření pulsu a preventivní prohlídky včetně vyšetření EKG, protože včasné odhalení fibrilace síní může zachránit život. Při léčbě má stále největší potenciál trvalého odstranění onemocnění fibrilace síní katetrizační ablace,“ říká doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D., primář Centra kardiovaskulární péče, Neuron Medical v Brně a předseda České asociace pro srdeční rytmus.

„Prvními příznaky bylo občasné bušení srdce, hlavně po ránu, kterému jsem nepřikládal větší důležitost. Postupně se tyto epizody opakovaly častěji, trvaly i několik hodin, během nich jsem pociťoval nižší výkonnost a kratší dech při obvyklé námaze jako je třeba chůze do schodů. EKG potvrdilo fibrilaci síní. Odborný zákrok katetrizační ablace mně umožnil, že jsem se zbavil fyzických potíží, přestal brát léky na udržení pravidelného srdečního rytmu a ředění krve a žít plnohodnotný život,“ doplňuje o osobní zkušenost prof. MUDr. Vladimír Šrámek, Ph.D., přednosta anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Fibrilace síní je typicky progresivní onemocnění, paroxysmální (přerušovaná, chvilková) fibrilace síní se během jednoho roku změní u 1 z 5 pacientů na perzistentní (stálou) fibrilaci síní.

Nová zpráva Atrial Fibrillation Association vyzýva ke zvýšení povědomí o fibrilaci síní a upozorňuje na potřebu zvýšit edukaci veřejnosti o tomto onemocnění.