Benešová uvažuje, že podá stížnost v kauze Bárta, Škárka

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová si nechá předložit dokumenty ke stížnosti, kterou podal soudce Jan Šott v kauze poslance Víta Bárty (VV) a jeho bývalého stranického kolegy Jaroslava Škárky, a rozhodne, zda se kvůli tomu obrátí na Nejvyšší soud. Podání Benešová zvažuje. "Pokud tam ty důvody budou, tak spíš podám než nepodám," řekla Benešová v České televizi. Šott informoval o podání své stížnosti pro porušení zákona.

Pražský městský soud koncem března pravomocně potvrdil zprošťující rozsudek v trestní kauze a nevyhověl odvolání státního zastupitelství, které politiky vinilo z podplácení a z přijetí úplatku. "Já sama si myslím, že projev v Poslanecké sněmovně nemůže pokrýt trestnou činnost," uvedla Benešová k diskusím o rozsahu poslanecké imunity.
 
Šott podal v kauze Bárty a Škárky podnět na stížnost pro porušení zákona. Rozhodl sice, že statisíce zabavené v rámci případu se Bártovi vrátí. S tím, jak kauza skončila, soudce dál nesouhlasí. Šott oba nejdřív odsoudil, poté je musel osvobodit na základě rozhodnutí odvolacího soudu.
 
Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170.000 a 500.000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.
 
V červnu podalo také Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle šéfa NSZ Pavla Zemana soudy nepostupovaly správně, když oba zprostily obžaloby z podplácení a přijetí úplatku.
 
Autor: ČTK