Češi nepřestali toužit vlastním po bydlení ani v zimě, v lednu přepsali nový hypoteční rekord

Komentář Evžena Korce k aktuálním datům z hypotečního trhu v České republice:

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v České republice podle údajů Fincentrum Hypoindexu klesá již dvanáctým měsícem a v lednu opět přepsala historický rekord, kdy poklesla o tři setiny procentního bodu na 2,34 procenta. V lednu si hypoteční úvěr sjednalo 5 926 lidí, celková vypůjčená částka činila 10,23 miliard korun. Za poklesem úroků stojí především pokračující obchodní válka některých bank.
 
„Z aktuálních dat vyplývá, že když už se lidé rozhodnou pořídit si vlastní bydlení, časové hledisko je neovlivňuje. Zatímco v minulých letech chtěli mít vše vyřízeno do konce roku, například kvůli změně daňových podmínek nebo před vypršením akcí jednotlivých bank, letos už to neplatilo a v lednu si lidé sjednali rekordní množství hypoték v rekordním finančním objemu. Potvrzuje se tak, že levné hypotéky jsou jedním z hlavních stimulů poptávky po vlastním bydlení,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, lídra bytové výstavby v České republice. 
 
„Neméně důležitá je i masivní a neustále doplňovaná nabídka takzvaných superlevných bytů. Díky ní se loni v Praze prodalo celkem 5950 nových bytů, což bylo téměř o 19 procent více, než v roce 2013. Očekáváme, že při zachování současných podmínek a zlepšující se ekonomické situaci země je zde prostor pro zdravý růst trhu až o deset procent i v letošním roce. Například EKOSPOL letos na jaře představí zcela nový projekt s 800 byty v Praze a v první etapě pustí do prodeje 250 bytů,“ dodává Korec.
 
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.