Česká cestovní kancelář Best Choice vyhlásila úpadek

Česká cestovní kancelář Best Choice vyhlásila úpadek. V zahraničí má maximálně 15 klientů, kteří mají uhrazené zpáteční letenky a dokončí pobyt v Tunisku v řádném termínu do konce tohoto týdne. Desítky dalších lidí u ní měly koupené zájezdy. ČTK o tom informovala Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Letos v ČR vyhlásily úpadek již čtyři cestovní kanceláře.

Česká pobočka CK Best Choice zkrachovala poté, co v pátek vyhlásila úpadek její mateřská společnost se sídlem v Bratislavě Best Reisen - Best Choice.
 
"Na základě kontinuálně klesající poptávky o zájezdy do našich stěžejních destinací za předchozí letní sezóny, který byl způsobený jak nepříznivým vývojem politické situace v daných destinací tak i nezdravým vývojem konkurenčního prostředí na poli pasivního cestovního ruchu v ČR, se společnost Best Choice dostala do druhotné platební neschopnosti," uvádí CK na svých internetových stránkách.
 
CK se zaměřovala na letecké zájezdy do Egypta, Tuniska a Turecka. Klientů v zahraničí se úpadek podle CK nijak nedotkne a nebude nutné je repatriovat pojišťovnou.
 
Prodaných cestovních smluv na zájezdy, které se nebudou realizovat, je několik desítek. Pojistný limit Best Choice je 30 milionů korun a postačí podle AČCKA na stoprocentní pokrytí nároků klientů. Zaměstnanci cestovní kanceláře nyní obvolávají klienty a informují je, jak mají postupovat. Klienti se nyní musí obrátit na internetové stránky slovenské pojišťovny Kooperativa, kde naleznou žádost pro uplatnění nároku na náhradu škody.
 
Pojišťovnu ale zatím žádní klienti nekontaktovali. "Dopravu klientů nazpět do ČR nezabezpečuje pojišťovna Kooperativa ani žádná její asistenční služba, protože podle informací, které jsme dostali od zástupců CK, platby za pobyty a dopravu zpět pro turisty v zahraničí zabezpečila CK," uvedla vedoucí marketingu slovenské Kooperativy Erika Barkolová.
 
Slovenská Best Reisen - Best Choice patřila na Slovensku mezi středně velké, dlouholeté cestovní kanceláře. Její pobočka v Česku se řadí mezi menší touroperátory.
 
V České republice nyní působí okolo 986 cestovních kanceláří, které v loni na tuzemském trhu prodaly dva miliony zájezdů. Letos již zkrachovaly CK Bolero tours, Partner Alivia a CK Honza service.
 
Autor: ČTK