Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Česko může přijít o šest miliard Kč z EU na obchvat Prahy

7. 03 2012 | Česku hrozí, že přijde o šest miliard korun z evropských fondů na předloni zprovozněnou jižní část pražského dálničního okruhu. Týdeníku Ekonom to potvrdil ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Tomáš Čoček. Brusel prý dotaci neposkytne, pokud se prokáže porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.

Ve hře je podle Ekonomu šest miliard korun z operačního programu Doprava, které byly již dříve předběžně přislíbeny a částečně i zálohově poskytnuty. Problém se týká dvou staveb označených jako 512 a 513. Stavba 512 představuje úsek mezi dálnicí D1 a Vestcem, 513 od Vestce po Lahovice.

Projekty zmíněných dvou úseků byly během stavby okruhu částečně překresleny a celkové náklady možná vzrostly tak, že odchylka je větší než zákonem povolených 20 procent. Na dodatečné práce přitom nebyla vypsána soutěž, uvedl list.

Pokud se podle Ekonomu ukáže, že při výstavbě obchvatu byl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek, je to pro Brusel jasný důvod pro neposkytnutí dotací. Evropská komise dosud tyto projekty neschválila. Veškeré náklady by poté musel uhradit český stát a úředníci by pro přislíbené evropské peníze museli narychlo hledat náhradní využití, aby definitivně nepropadly.

"V tuto chvíli stavby 512 i 513 stále považujeme za evropské projekty, na něž byly zálohově čerpány evropské prostředky, ale pokud to Brusel neschválí, vše bude nutné uhradit ze státního rozpočtu," potvrdil Čoček. Hospodářské noviny na konci února uvedly, že evropské dotace na pražský okruh byly částečně zkráceny kvůli zvýšení mýta.

Jihozápadní část pražského okruhu mezi plzeňskou dálnicí D5 a brněnskou D1 byla uvedena do provozu v září 2010. Úsek dlouhý 23 kilometrů, jehož výstavba vyšla stát na více než 18 miliard korun bez DPH, definitivně propojila dálniční tahy ze západu na východ republiky.

zdroj: ČTK 

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO