Česko už má pozemek pro Expo v Miláně, práce na něm začnou brzy

Česká republika ve středu převzala pozemek na stavbu národního pavilonu pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně. ČTK o tom dnes informovala kancelář generálního komisaře české účasti. Firma, která pavilon postaví, chce práce na pozemku zahájit příští týden. Své brány Expo otevře příští rok 1. května.

Česko bude mít svůj stánek hned u hlavního vchodu do výstavního areálu v blízkosti budovy EXPOcentre, kudy by podle pořadatelů měly projít dvě třetiny z očekávaných 20 milionů návštěvníků. "Náš pozemek je jako jediný ze dvou stran obklopen vodním kanálem a díky jezerní ploše v popředí bude národní pavilon z pohledu návštěvníků vyrůstat z vody," přiblížil další přednosti českého pozemku generální komisař české účasti Jiří F. Potužník.
 
Na parcele o zhruba 1400 metrech čtverečních vyroste montovaný pavilon z recyklovatelných modulů podle návrhu architektonického studia Chybik&Krystof, který postaví vizovická společnost Koma. "Práce na pozemku chceme zahájit již příští týden," uvedl ředitel firmy Stanislav Martinec. V Česku současně začne s výrobou modulů, z nichž během šesti týdnů v září a říjnu sestaví český pavilon.
 
Tématem příští světové výstavy v Miláně jsou Potraviny pro planetu, energie pro život. Česko chce v Itálii prezentovat hlavně své úspěchy na poli vědy a moderních technologií. Organizátoři české účasti chtějí návštěvníkům představit i samotnou zemi a její regiony. Tyto expozice mají být instalovány příští rok v únoru a březnu.
 
Rozpočet české účasti na Expu 2015 má podle rozhodnutí vlády dosahovat 180 až 260 milionů korun. Potužník na počátku července ČTK sdělil, že minimální sumu už má zajištěnu. Stát z toho přispěje 60 miliony z rozpočtu ministerstva zahraničí a 70 milionů půjde z rezerv po posledním Expu v Šanghaji v roce 2010. Od soukromých nebo veřejných subjektů generální komisař do konce června získal 51 milionů korun. Potužník přitom věří, že do zahájení výstavy bude mít k dispozici kolem 200 milionů korun.
 
zdroj: ČTK