Právě se nacházíte:

Cesta na kole po Praze

Praha je městem, kde se jízda na kole stává stále populárnější. Čím dál víc Pražanů nepoužívá kolo jen k turistice či rekreaci, ale jezdí na kole i po městě: do práce, na návštěvy, na nákupy. Počet cest uskutečněných na kole roste v Praze každoročně o neuvěřitelných dvacet procent.

Prahou vede více než čtyři sta kilometrů značených cyklotras. Nejznámější je páteřní cyklostezka A2, procházející po pravém břehu Vltavy od Zbraslavi po Zámky. Páteřní trasy téměř bez provozu vedou i do Vysočan či na Jižní Město.

Cyklostezky nejsou vždy nejkratší, městem ale téměř všude projedete vedlejšími uličkami. Základní orientaci vám poskytne přehledná cyklomapa Prahy, která je k dostání zdarma v infocentrech městských částí.  Jaké kolo do města?

Nové kolo do města by mělo odpovídat vašim nárokům a způsobu jízdy. Použitelné výrobky stojí obvykle nad dvanáct tisíc. Pro Prahu jsou třeba dobré převody, osm rychlostí v náboji má stejný rozsah jako horské kolo.

Chcete-li si jízdu na kole skutečně užít, pořiďte si citybike. Vysoká řidítka vám zajistí dokonalý přehled o provozu. Městská kola najdete už v nabídce prakticky všech velkých prodejců. Velké firmy je někdy nabízejí pod zcela novou značkou, aby je odlišily od ostatní produkce (Specialized – Globe).

Pro milovníky ostřejší jízdy jsou variantou podobná kola s tradiční geometrií. Hladké pláště s těsnými blatníky a chybějící nosič definují tuto agresivnější verzi městských kol.  Toužíte-li po maximální prostotě na hranici zvládnutelnosti, zvažte fixie. Fixka neboli "furtšlap" je původem dráhové kolo s pevným převodem, často vyráběné na zakázku.

Skládačky se hodí, nemáte-li kolo kde v práci ukládat. Elektrokola pak už dávno nejsou berličkou pro seniory. V Praze běžné dojíždění na stometrový kopeček z nich dělá prostě nástroj řešící daný úkol. A konečně, mnoha lidem dělá v Praze dobrou službu starší horské nebo krosové kolo, přesně to, které měli ve sklepě ve chvíli, kdy je poprvé napadlo vyrazit.  Bezpečí především.

Vhodné doplňky jsou to, co vám zajistí pohodlí a bezpečí. Základem je pevný zámek ve tvaru „D“ (podkova). Klasické blikačky nahradí reelighty (světla na nábojích poháněná magnety) nebo malé „blechy“, které se dají připnout třeba na kabát. Přední blikačka je v provozu důležitější než zadní, světlomet nebývá nezbytný.

Nezbytný je kvalitní zámek. Zamykejte vždy za celý rám, ne jen za kola, k pevnému předmětu, který se nedá uvolnit. Nejlepší jsou stojany ve tvaru obráceného U, zábradlí a pevně ukotvené dopravní značky. Zamykejte na co nejrušnějších a nejviditelnějších místech. Schováním kola pravděpodobnost krádeže nesnížíte.

Nedílnou součástí městského života se pak stávají komunitní cyklodílny. V nich si můžete nechat kolo spravit, poradit se s profesionály a dát si k tomu něco dobrého. Můžete si také půjčit kolo nebo třeba nářadí. Jako první byl loni na náplavce v Podskalí otevřený Bajkazyl.

www.praha11.cz