Dluhy ve výši 127,93 mil. Kč Praha firmě Incheba odpustí

Praha odpustí firmě Incheba dluhy ve výši 127,93 milionu korun. Rozhodlo o tom zastupitelstvo hlavního města. Incheba Praze dluží za pronájem Výstaviště, výměnou za to firma areál opustí o dva roky dříve, a to k 31. prosinci 2014. Praha pak chce převzít areál pod svou správu.

Praha s Inchebou podepíše dodatek k současné smlouvě. Ten kromě zkrácení nájmu také zruší pětiletou opci, kterou současná smlouva umožňuje. Incheba bude také platit nižší nájemné, místo 60 milionů korun jen 20,8 milionu korun. Výše nájemného podle radního Václava Novotného (TOP 09), který návrh předkládal, vyplývá ze znaleckého posudku, který si Praha nechala vypracovat.

"Chceme tím ukončit současný neblahý stav na Výstavišti," řekl zastupitelům radní Novotný. "Jsem si jist, že toto řešení je pro město nejlepší," doplnil. Pokud by podle Novotného Praha na finanční vyrovnání a uzavření dodatku nepřistoupila, muselo by město dát Inchebě výpověď. Společnost by se ale s městem mohla soudit, a než by soudy rozhodly, zanedbaný areál Výstaviště by dál chátral.
 
Návrh podpořili i někteří opoziční zastupitelé. Podle zastupitelky Marty Semelové (KSČM) by měl areál více sloužit Pražanům a Praha by měla mít na jeho vývoj větší vliv. Zastupitel Milan Richter (ODS), který v minulém volebním období s Inchebou také vyjednával, řekl, že by Praha měla dát Inchebě výpověď.
 
Praha chce nyní navrhnout možnosti, jak bude areál po odchodu Incheby využíván. Incheba si podle Novotného bude moci i po roce 2014 jednotlivé budovy jednorázově pronajímat pro konání veletrhů.
 
Praha vede s Inchebou spor o odpovědnost za škodu, která vznikla v důsledku požáru Průmyslového paláce v roce 2008. Policie uzavřela vyšetřování už v roce 2009 s tím, že viníka nenašla. Letos v květnu soud potvrdil nárok města žádat po Inchebě odškodné.
 
Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Na seznamu kulturních památek je zapsán jako součást Výstaviště, které je celé památkově chráněno již od 50. let minulého století. Dobudování památky bude podle dřívějších odhadů magistrátu stát asi 1,6 miliardy korun.
 
zdroj: ČTK