Dopravní podnik dostane od Prahy 378 milionů Kč, půjdou na opravy

Pražský dopravní podnik (DPP) dostane od hlavního města 378,26 milionu korun. Praha je dopravci dluží jako takzvané kompenzace za roky 2012 a 2013. O zaplacení částky dnes rozhodli pražští radní, příští týden jej musí ještě schválit zastupitelé. ČTK to zjistila z dokumentu, který schválili radní. 

"DPP žádá o úhradu této pohledávky a chce ji použít na financování investičních akcí v roce 2014. Tyto finanční prostředky budou použity na projekty, které přinesou cestujícím pražské MHD vyšší kvalitu, bezpečnost a komfort," píše se v materiálu, který projednali radní. 
    
Peníze chce DPP použít například na rekonstrukci tramvajové trati v Lazarské a Vodičkově, konkrétně na bezbariérovou úpravu tramvajových zastávek v Lazarské. Ta vyjde na zhruba 52 milionů. Za dalších 30 milionů korun chce podnik modernizovat veřejné záchody. "Řada WC je ve stavu, jak byly dokončeny v době otevření dané stanice metra, často tedy již 20 a více let. Prováděna je pouze běžná údržba a havarijní zásahy," píše se v dokumentu. 
    
Celkem 103 milionů korun pak chce dopravce investovat do výměny eskalátorů. Výměna je nutná zejména kvůli ukončení jejich plánované životnosti. Původní výrobce neexistuje a některé základní náhradní díly nelze sehnat ani je nahradit. Letos budou vyměněny pohyblivé schody ve stanicích metra Karlovo náměstí, Smíchovské nádraží a Náměstí Republiky. 
    
Modernizovány by měly být rovněž samotné stanice metra, a to za 136 milionů korun. Týká se to stanic metra C Chodov a Opatov, u trasy A to jsou Muzeum a Skalka a na trase B Jinonice a Invalidovna.
 
zdroj: ČTK