Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Elektromobily najezdily přes 1000 kilometrů

1. 06 2011 | Elektromobily zapojené do pilotního projektu Praha-elektromobilní stihly od oficiálního vyhlášení programu dne 11. 4. 2011 najezdit celkem 1 132 km.

„S pomocí elektřiny dobíjené v prvních veřejných dobíjecích stojanech tak bylo ušetřeno celých 102 kg CO2 a dalších zdraví nebezpečných zplodin, které by se jinak podílely na znečišťování našeho nejbližšího okolí,“ sdělila Andrea Vlásenková, koordinátorka projektu.

Celkem sedm jednostopých a dvoustopých elektromobilů je od spuštění projektu testováno řidiči pražského Magistrátu a jimi zřizovaných organizací. Například elektrická Škoda Roomster, s dojezdem až 200 kilometrů, v současnosti jezdí pro Odbor kanceláře ředitele Magistrátu po Praze a Středočeském kraji. Tiché valníčky GEM a Piaggio zase v pražské ZOO každý den rozváží krmivo zvířatům.

„Na nákup flotily elektromobilů je v tomto roce vyhrazeno celkem 5 milionů korun. Doufám, že díky této investici si praktické výhody elektromobilů na cestách bude moci vyzkoušet co největší počet organizací a množství ušetřených zplodin bude narůstat ještě výraznějším tempem,“ doplnila Vlásenková.

Velký důraz bude mimo jiné kladen i na nákup elektrokol a elektroskútrů, které svými nízkými cenami a dobrou ovladatelností v hustém městském provozu umožní čerpat to nejlepší z elektromobility co největšímu počtu zájemců o zkušební provoz.

Výrazný potenciál pro snížení zplodin z dopravy v sobě skrývá napájení elektromobilů z obnovitelných zdrojů energie, kterých se v Praze a okolí nachází nemalé množství. Současný vzorec pro výpočet uspořených emisí, na jehož výpočtu se podíleli odborníci na elektromobilitu z Fakulty dopravní ČVUT, počítá s hodnotami běžného energetického mixu v ČR. I ten však v porovnání s průměrnými emisemi spalovacích vozidel znamená úsporu – běžný rodinný vůz díky němu vypustí o polovinu méně emisí CO2/km. Navíc, všechny elektromobily zaregistrované do projektu mají v průběhu roku 2011 zajištěno čerpání této energie v rozrůstající se síti dobíjecích stanic po Praze zdarma. „V prvních třech otevřených nabíjecích stanicích, které jsme postavili v našem Centru energetického poradenství a ve spolupráci s obchodními centry Chodov a Černý Most, zaznamenáváme zákazníky při nabíjení elektrovozidel až nečekaně často,“ říká generální ředitel Pražské energetiky Pavel Elis a dodává, „další kilowatthodiny je už možné samozřejmě zdarma čerpat i z nově otevřené nabíjecí stanice v garážích Slovan v centru města. Od poloviny roku spustíme společně s firmou ABB provoz rychlonabíjecí stanice, kde bude možné dobít elektromobil za 15 minut.“

Více na oficiálních webových stránkách projektu: www.praha-elektromobilni.cz.

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO