Festival lidem otevře nádraží na Žižkově a ukáže městskou krajinu

Možnostem využívání městského veřejného prostoru se bude věnovat nový festival, který v Praze potrvá od středy do poloviny září. Jedním z míst, na která chce Festival Landscape Praha 2014 upozornit, je nákladové nádraží na Žižkově. Druhé sídlo festivalu bude v Galerii Jaroslava Fragnera. Na návštěvníky čeká šestice výstav, přednášky, umělecké akce a performance - vše se bude týkat krajinářské architektury a tvorby zaměřené na veřejný prostor.

"Mnoho projektů je z oblasti rekultivace, rehabilitace opuštěných částí krajiny nebo průmyslových území, urbanizace zanedbaných městských veřejných prostor - vše pro nové, převážně rekreační funkce a sportovní vyžití, pro setkávání, kulturu a vzdělávání," řekl kurátor Fragnerovy galerie a jeden z autorů festivalu Dan Merta. Upozornil třeba na výstavu Krajina z druhé ruky, která ukazuje novou podobu německé průmyslové krajiny a specifika tvorby zeleně v postindustriálních areálech.
 
Výstavní část doprovodí koncerty, různé instalace nebo ukázky guerillových průniků do veřejného prostoru. V Galerii Jaroslava Fragnera kurátoři pod názvem CzechScape představí nejvýraznější kreace české krajinářské architektury s jejími přesahy do dalších disciplín v posledních 20 letech od soukromých zahrad po intervence do veřejného prostoru. Sáhli například po známějších realizacích ateliéru MCA (Bastion v Praze), Josefa Pleskota (Jelení příkop) nebo Cigler Marani Architects v kancelářském komplexu na pražském Chodově.
 
Objevná by podle pořadatelů mohla být výstava zaměřená na historii oboru české krajinářské architektury, jejž utvářeli například Ladislav Žák, Ivan Otruba a Vladimír Sitta.
 
V Praze se budou konat i další akce, které mají sloužit k debatě o veřejném prostoru, jeho zlepšování či o možnostech využívání opuštěných budov, jež tradičně tvořily městský prostor. Od středy do neděle se koná třetí festival ReSITE v nedávno otevřené budově karlínského Fóra. Hlavní odbornou konferenci doplní výstavy, workshopy, akce ve veřejném prostoru a projekce.
 
Od soboty se bude v Praze celé léto konat festival EnviroCity, který iniciovali architekti a designéři ze sdružení Collaborative Collective a na kterém se podílí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Centrem festivalového dění bude pavilon Loop, který oživí prostory zahrad IPR a Nákladového nádraží Žižkov. Dřevěný objekt vytvořili studenti a bude sloužit přednáškám i divadelním představením.
 
zdroj: ČTK