Jablonec podporuje třídění bioodpadu

Zastupitelé schválili nové, vstřícnější podmínky pro zápůjčky kompostérů. V březnové první vlně si lidé podali 750 žádostí o zapůjčení domácího zahradního kompostéru. Ty se postupně vyřizují a někteří už mají svůj kompostér doma. Kompostéry bude jablonecká radnice vydávat do vyčerpání zásob. Po první vlně podávaných žádostí zůstalo v zásobě ještě téměř 450 kusů.   

Zastupitelé schválili vyhlášení další výzvy pro podávání žádostí a také úpravu podmínek pro poskytnutí. Jednou z podmínek je, že pozemek, na němž kompostér stojí, nesmí být veřejně přístupný a musí se nacházet v katastru města. „Předkládal jsem zastupitelům nové podmínky, kterými se snažíme reagovat na požadavky občanů,“ vysvětluje Vele. Nově bude město kompostéry poskytovat i lidem, kteří nemají v Jablonci trvalé bydliště, ale vlastní zde nemovitost. Majitelé zahrad o rozloze větší než 900 m2 mohou podle nových podmínek požádat o druhý kompostér. 

„O možnost získat kompostér pro svoji zahradu byl mezi lidmi velký zájem a často se na to ptali. Snažili jsme se jim vyhovět a vloni se nám podařilo získat evropskou dotaci na nákup 1200 kusů zahradních kompostérů,“ konstatuje náměstek primátora Miloš Vele. Letos v březnu si tak občané mohli podávat první žádosti o jejich bezplatné zapůjčení. Po uplynutí doby udržitelnosti dotačního projektu, tj. do roku 2023 přejdou kompostéry do vlastnictví žadatelů.

„Obdrželi jsme 750 žádostí, které postupně vyřizujeme a kompostéry vydáváme,“ říká Barbora Šnytrová z odd. veřejné zeleně. Výdejním místem je areál teplárny na Brandlu, kde jsou kompostéry uskladněny v halách, odkud po revitalizaci teplárenské sítě zmizely velké nádrže a kotle. „O termínech vydávání žadatele s předstihem informujeme e-mailem nebo telefonicky. S žadateli na místě sepíšeme smlouvu a kompostér jim předáme,“ popisuje průběh Barbora Šnytrová

Součástí projektu na pořízení kompostérů byl také nákup štěpkovače. Ten bude občanům k dispozici bezplatně prostřednictvím technických služeb (TSJ, s. r. o.) pravděpodobně od června. „Připravujeme systém jeho využívání a veřejnost budeme včas informovat,“ říká Barbora Šnytrová a dodává, že v každém případě půjde o využití s obsluhou: „Půjčovat štěpkovač individuálně nebudeme.“

Celkové náklady na pořízení kompostérů a štěpkovače jsou 3,7 milionu korun, přičemž dotace z EU činí 3,1 milionu.

Projekt „Kompostéry pro občany města Jablonec nad Nisou“ je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.