Klisna Zeta minulý týden v Mongolsku porodila deváté hříbě

Klisna Zeta, která byla v roce 1998 mezi prvními koni Převalského přepravenými z Česka do Mongolska, přivedla minulý týden na svět deváté hříbě. S největší pravděpodobností jde o klisničku, uvedla dnes pražská zoologická zahrada. Zeta, které Mongolci říkají Hvězda, je ve svých dvaceti letech nejstarší klisnou koně Převalského v národním parku Gobi.

"To, že se dožila dvaceti let v tvrdých podmínkách a dokonce porodila další hříbě, je v historii reintrodukce koní Převalského opravdu výjimečnou i symbolickou událostí dokreslující úspěchy pražské zoo na návratu posledního divokého koně do jeho někdejší domoviny," uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Zetu s mládětem viděl čtyři dny po porodu, klisna se podle něj zdá být ve skvělé kondici.
 
Zeta se narodila před dvaceti lety jako vůbec první hříbě na chovné stanici pražské zoo v Dolním Dobřejově. Ve čtyřech letech byla převezena do Mongolska, kde jako jeden ze dvou koní přežila tragickou zimu roku 2010. Celý zbytek stáda padl.
 
Letos v červenci chce pražská zoo přepravit do Mongolska další tři koně Převalského. Do transportu budou vybráni koně ze stanice v Dolním Dobřejově, kam byli přivezeni z několika evropských zoo.
 
Pražská zoo je jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti. V západní Evropě se s nimi začalo v 90. letech, za tu dobu se do původní vlasti vrátilo přes sto koní. Ve volné přírodě byl kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety. Nyní žije po celém světě zhruba 1900 koní Převalského, z toho asi 300 ve dvou národních parcích v Mongolsku.
 
zdroj: ČTK