Lékařské odbory se připojí k protestu organizovanému komorou

Lékařské odbory se připojí k protestu, který organizuje lékařská komora proti reformním krokům ministra Leoše Hegera (TOP 09). Oznámí to v pátek na tiskové konferenci, kterou pořádají k druhému výročí podpisu memoranda. V něm vláda slíbila výrazný růst platů. Podle odborů byl jen v roce 2011, loni nemocniční lékaři místo deseti procent dostali 6,25, a to jen někde. Letos o peníze možná přijdou, přitom měli už mít trojnásobek průměrného platu v zemi. Podle odborů hrozí kvůli krokům ministra omezení péče. 

Podle náměstka Petra Noska ale nehodnotí lékařské odbory situaci objektivně a nejsou ani schopny přiznat svůj podíl na vývoji. "Sliby memoranda byly podmíněny aktivním zapojením odborů do zefektivnění zdravotnictví, tedy i do naplňování reformy, což se nestalo. Takže se nemohou divit, že vývoj jde poněkud jiným směrem," řekl ČTK. 

Komora tvrdí, že výdaje na zdravotnictví jsou v ČR jedny z nejnižších v Evropě a tři roky po sobě se snižují. To Nosek odmítl s tím, že reálné výdaje na skutečně poskytovanou péči trvale rostou. V roce 2009 se utratilo na zdravotní péči 210 miliard, rok na to 218 miliard a loni 225 miliard. Pro letošní rok odhaduje ministerstvo náklady na 228 miliard. 
    
"Takže to, s čím přichází komora, je devastující strašení obyvatelstva a vytváření schizofrenie, pro kterou nejsou reálné důvody," řekl Nosek. 
    
Komora sbírá podpisy občanů i lékařů pod petici za záchranu kvalitního zdravotnictví a na 1. března vyhlásila Den zdraví lékařů. Lékaři zavřou ordinace, nemocnice ošetří jen akutní pacienty. 
    
Petice je konkrétně proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, zbytečně drahým lékům či dlouhému cestování k lékaři a do nemocnice. "Požadujeme, aby pojišťovny z našich peněz platily lékařům v plné výši za veškerou péči, kterou my pacienti potřebujeme," uvádí se v petici. 
    
Podle varování komory i odborů sníží úhradová vyhláška příjmy ambulancí o 20 procent, lůžkové péče o deset procent. Péče se prý radikálně omezí. Odbory v pátek zveřejní první konkrétní důsledky snížení úhrad. Komora chystá na vyhlášku ústavní stížnost. Podle Noska ale není k obavám důvod, vyhláška dává prostor pro zachování péče 
    
V akci Děkujeme, odcházíme dalo koncem roku 2010 výpověď 3800 nemocničních lékařů, zhruba čtvrtina. Hrozilo, že 1. března 2011 nebudou některé nemocnice operovat. Po podpisu memoranda lékaři výpověď stáhli, do ciziny jich odešlo jen pár stovek. 
 
zdroj: ČTK