Letošní březen byl nejteplejší za posledních nejméně 50 let

Letošní březen byl nejteplejší za posledních nejméně 50 let. Průměrná teplota byla 6,6 stupně Celsia, což je o 3,9 stupně víc než dlouhodobý normál z let 1961 až 2014, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Statistiky jsou zatím předběžné, výsledné hodnoty se ale mohou lišit nejvýše o dvě desetiny stupně Celsia. 

V březnu opakovaně padaly teplotní rekordy, rtuť na některých místech vyšplhala až ke 24 stupňům. Rekordy padly i na nejstarší české stanici v pražském Klementinu, kde přepisovaly statistiky pro 20. a 21. březen. 
    
Soukromá společnosti InMeteo také uvedla, že na stanici Milešovka byl letošní březen vůbec nejteplejší od začátku měření v roce 1905. Nejteplejší březen v historii měření hlásí podle společnosti InMeteo také stanice Churáňov, Lysá hora, Brno, Ústí nad Labem nebo České Budějovice. 
    
"Průměrná březnová teplota stoupá v posledních 50 letech pozvolna nahoru," potvrdila Milada Šandová z ČHMÚ. Druhý nejteplejší březen od roku 1961 byl v roce 1990, kdy se průměrná teplota také pohybovala kolem šesti stupňů. Naopak loňský březen byl jedním z nejchladnějších a teplotně byl na úrovni února. 
 
zdroj: ČTK