Lidovci trvají na zmrazení mezd zákonodárců pro příští rok

Lidovci po dnešním jednání poslaneckého klubu i nadále podporují svůj návrh, aby platy zákonodárců zůstaly zmrazené i v příštím roce. ČTK to řekl předseda klubu Jiří Mihola. Odpoledne se kvůli tomu sejdou ještě kluby ČSSD a ANO. Koalice v této věci stále nenalezla shodu, sociální demokracie dosud stála za návrhem svého šéfa Sněmovny Jana Hamáčka, který chce zavést automatický výpočet navázaný na výši průměrného platu. Podle něj by příští rok stouply mzdy zákonodárců asi o tři procenta.

Závěrečné schvalování novely zákona o platech ústavních činitelů čeká poslance v pátek. Ve hře bude několik pozměňovacích návrhů, kromě lidoveckého a sociálnědemokratického se bude hlasovat také o variantě růstu o 14,4 procenta, na které se shodly sněmovní výbory. S tou ale nesouhlasí ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ani prezident Miloš Zeman, který by takovou variantu vetoval. Původní vládní návrh počítá s jednoprocentním růstem pro příští rok. Úsvit navrhuje zmrazení platů na tři roky.
 
Pokud nebude od ledna účinná žádná úprava platového zákona, mzdy politiků by vzrostly po několikaletém zmrazení automaticky o 26 procent.
 
Koalice o úpravě zákona jednala už několikrát. Lidovci navrhli zmrazit platy ústavních činitelů pro příští rok. Měla by podle nich vzniknout skupina, která by navrhla nový systém výpočtu mezd. K tomu se přiklánělo i hnutí ANO. Hamáček chce zavést automatický výpočet platů v návaznosti na průměrný plat v nepodnikatelské sféře. Jeho návrh by znamenal, že příští rok by stoupl základní plat poslance a senátora bez náhrad podle výpočtu ČTK o 1700 korun na 57.600 korun.
 
Předseda Sněmovny označil svůj návrh za rozumný kompromis, jenž by situaci vyřešil jednou provždy. Předpokládá, že příští rok se budou platy politiků vypočítávat ze základy ve výši 2,25násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za rok minulý. Další dva roky by se koeficient zvyšoval vždy o desetinu, v roce 2018 by byl 2,5. Pak by se automaticky vrátil zřejmě na konečných 2,75.
 
zdroj: ČTK