Liška: Separatisté na Ukrajině čekají na příchod ruských vojsk

Proruští separatisté na východě Ukrajiny otevřené říkají, že čekají na příchod ruských vojsk, řekl dnes ČTK předseda Strany zelených Ondřej Liška, který v uplynulých dnech pobýval v Kyjevě a v Doněcku. Jeden z vůdců doněckých separatistů mu v rozhovoru tvrdil, že Rusko jim poskytuje veškerou podporu, podrobnosti ale sdělovat nechtěl. 

"Bylo zřejmé, že se jedná o zbraně, že se jedná o peníze, že se jedná o ozbrojené složky," uvedl Liška. V táboře separatistů existují podle něj dvě hlavní skupiny názorů - jedni žádají připojení k Rusku, druzí federalizaci Ukrajiny, kterou ale chápou jako krok k osamostatnění. Kyjevskou vládu prý separatisté pokládají za fašisty a nacisty. Ve skutečnosti je ale neonacismus na Ukrajině marginální záležitostí a jde o falešnou propagandu, uvedl další z účastníků mise, konzultant nevládního sektoru Petr Machálek. 
    
Separatisté podle Lišky tvrdí, že akceschopnost ukrajinské armády je minimální. "Pokud by skutečně došlo k invazi ruských vojsk na východní Ukrajinu, bez vnější pomoci není ukrajinská armáda fakticky schopná území bránit," řekl šéf zelených. 
    
Drtivá většina obyvatel východní Ukrajiny podle něho připojení k Rusku nechce a separatisty označují za "blázny" a "podezřelé lidi". Lidé podle Lišky ale říkají, že očekávají ruskou invazi každou hodinu. Na východ prý nedosahuje vliv kyjevské vlády, ve skutečnosti vládnou oligarchové a obyvatelé jsou obecně frustrováni obří mírou korupce. I vládní představitelé hovoří podle Lišky o rozkradení státu. 
    
Český politik byl na Ukrajině jako vyslanec Evropské strany zelených spolu s Machálkem, protikorupčním expertem Nikolou Hořejšem a někdejší finskou ministryní Heidi Hautalaovou. Podle Liškových závěrů by Evropská unie měla zahájit na Ukrajině silné pozorovatelské mise a nabídnout zemi pomoc při reformě státní správy a decentralizaci. Federalizace by podle Lišky vedla k rozpadu státu.
    
Unie by měla podle něho taky finančně podpořit rozvoj občanské společnosti hlavně na východě Ukrajiny a dát peníze na šíření nezávislých informací, kterých se prý velmi málo. Na Ukrajině se podle Lišky prakticky vede dezinformační válka. Šéf zelených dále soudí, že evropské vlády by měly vstoupit do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a zabránit mu. "Pozice Evropské unie je absolutně neudržitelně pasivní k tomu, co se ve skutečnosti děje," dodal.
 
zdroj: ČTK