Mají plno ve školce? Dejte dítě do centra!

Senzační zpráva je, že matka nepřichází o rodičovský příspěvek ani tehdy, dochází-li sem dítě každý den. Centra pro předškolní děti vznikla před dvěma lety jako řešení nedostatku míst v mateřských školkách. A zájem o ně je obrovský!

Kvůli nedostatku míst ve školkách vznikl před dvěma lety projekt zájmových center pro děti ve věku 3 až 6 let. Pomůžou rodičům, kterým stačí umístit potomka na půlden.

„Vybudování školek je finančně náročné, navíc potřeba nových míst půjde za pár let patrně dolů. Napadlo nás proto využít Domy dětí a mládeže (DDM), které měly dopoledne volné kapacity,“ uvedla předsedkyně magistrátního výboru Marie Kousalíková.

O rodičovský příspěvek nepřijdete

Letos by měla být nová centra otevřena ještě na Praze 8 a v Radotíně, záleží ale na penězích. Centra fungují denně od 8 do 13 hodin a jsou určena maximálně pro 15 dětí, na které dohlížejí dvě učitelky.

„Děti mají zájmový program obdobný tomu ve školkách, ale o školky nejde. Nemohou tu spát a svačinky si nosí z domova. Měsíční poplatek za umístění dítěte je 850 Kč, jednorázový na jedno půldne je 100 Kč,“ upřesnila Kousalíková.

Zájem je ale tak velký, že od února karlínská Kostička, kde nápad na tyto centra vznikl, otevřela dva dny v týdnu i odpoledne. „Zájem je obrovský, rodiče volají denně,“ potvrdila zástupkyně ředitele karlínského DDM Jana Šimánková a dodala: „Protože nejde o školku, ale o zájmové vzdělávání, rodina nepřichází o rodičovský příspěvek.“ Kam s předškoláky?

Přes tři tisíce dětí, které loni žádaly o přijetí do školek, se tam nedostaly. Nesplnily buď požadavky, nebo prostě z důvodu přeplněnosti nebyly přijaty. Jedna z nejhorších situací byla třeba na Praze 10, kde by potřebovali nejméně dvě další školky. Zájmová centra vznikla právě kvůli nedostatku míst ve školkách.

www.praha11.cz