Meteorologové už neočekávají žádné další významné vzestupy řek

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nepředpokládá žádný další významný vzestup řek. Hladiny se mohou zvýšit jen při postupu odtokových vln z rozvodněných horních toků. Nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení, momentálně platí na šesti místech.  

ČHMÚ eviduje třetí stupeň na Labi v Děčíně a Ústí nad Labem, na Vltavě v Českém Krumlově, na Radbuze ve Staňkově a na Klabavě v Nové Huti. Na všech pěti místech by se nejvyšší stupeň měl ještě dnes udržet. Povodí Vltavy pak hlásí třetí povodňový stupeň ještě na Blanici v Bavorově.
 
Během dnešního dne by měl postupně ustávat déšť. V Čechách se dnes předpokládá srážkový úhrn maximálně tři milimetry, na Moravě a ve Slezsku deset milimetrů, na severovýchodě Moravy 20 milimetrů. Další dny budou podle meteorologů letní. "Vzhledem k předpovídanému podstatnému slábnutí srážkové činnosti během dne nepředpokládáme další významné vzestupy hladin toků následkem dalších srážek. Ve většině povodí očekáváme postupný přechod k tendenci pozvolných poklesů," uvedl ČHMÚ.
 
Srážky v noci na dnešek se projevily na vzestupu řek jen mírně. Na třetí povodňový stupeň stoupla Klabava v Nové Huti, důvodem byl postup odtokových vln. Hladina ještě mírně stoupá na Radbuze ve Staňkově, horní tok již klesá.
 
Na jihu Čech vlivem nočních srážek mírně stoupají nebo kolísají některé menší přítoky horní Lužnice a Malše. Ve Středočeském kraji ještě stoupá Berounka, její vzestup v Berouně se ale v posledních hodinách zbrzdil kvůli poklesu průtoku z Litavky.
 
V Ústeckém kraji kolísá dolní Ohře na úrovni druhého povodňového stupně, ohrožení stále platí na Labi v Děčíně a v Ústí nad Labem. Hladina tam od pondělního rána ale klesla asi o půl metru.
 
V Jihomoravském kraji v noci stoupaly zejména toky v povodí horní Dyje, dosáhly ale maximálně prvního povodňového stupně. V Olomouckém kraji neměl déšť na řeky výraznější vliv, mírně stoupají pouze některé přítoky Odry nebo Opavy. V Moravskoslezském kraji je situace podobná, slabý vzestup eviduje ČHMÚ ještě na Olši a horní Odře.
 
zdroj: ČTK