Právě se nacházíte:

Miss Kompost 2011

Již pošesté letos vyhlásilo občanské sdružení Ekodomov soutěž Miss Kompost. Toto klání se uskutečnilo v neděli 11. září v rámci zábavného programu na Biodožínkách v Nenačovicích u Berouna.

Jednotliví soutěžící zasílají fotografie svých kompostů společně s komentářem. Popisují, jakým způsobem třídí bioodpad, jak si vyrobili své kompostovací miláčky nebo jak třídění zasáhlo jejich rodinu. Porota vybrala pět finalistů, kteří svoji konstrukci obhajovali s pomocí nejen známých mediálních osobností, ale i vítězů minulých kol. Celkem se letos sešlo dvacet šest příspěvků. Z nich odborná porota vybrala pět a ty se mezi sebou utkaly o titul Miss Kompost. Čtyři z pěti kompostů dostaly každý svého obhájce, kterými byli ekolog Martin Bursík, zpěvačka Petra Černocká, moderátorka Petra Kruntorádová a držitelka zvláštní ceny ze soutěže Miss Kompost 2009 Adéla Kubíčková. Pátý kompost obhájce neměl, jeho majitel se rozhodl obhajovat ho sám.

Na prvním místě se umístil dvoukomorový kompost z lískového proutí manželů Koukolových z Prahy 12 obhajovaný Saxanou - Petrou Černockou. Jejich kompost stojí v zahrádkářské kolonii v Cholupicích. Zvláštní cenu „za rozvoj komunitního kompostování“ dostala též Ing. Eva Tylová, místostarostka Prahy 12, o čemž jsme již informovali.

„Zvažovali jsme několik možností ohrazení - z pletiva, kulatin, uspořádání oddílů, ale nakonec zvítězila náhoda. Tchán nám nabídl svazky prutů z lísky, které mu zbyly na chatě při prořezávání keřů, a protože byly pěkně rovné a pružné, rozhodli jsme se pro proplétanou konstrukci. Kompost jsme tedy vyrobili zcela bez nákladů, pokud nepočítáme pruh černé netkané textilie na zakrytí,“ prozradili nám Iva a Ondřej Koukolovi.

Říkáte si, že máte také na zahradě nebo doma kompost, který by se mohl proslavit? Stačí sledovat stránky http://www.ekodomov.cz/ a přihlásit ho do soutěže Miss Kompost 2012.