O dalším stíhání Ratha by mohla sněmovna rozhodovat v pátek

Sněmovna by o vydání bývalého středočeského hejtmana, poslance Davida Ratha, k dalšímu trestnímu stíhání mohla rozhodovat tento pátek dopoledne. Navrhl jí to předseda poslanců TOP 09 a STAN Petr Gazdík. Původně se předpokládalo, že by dolní komora o Rathovi hlasovala už tuto středu.

Policie nově poslance požádala, aby umožnili Rathovo stíhání v případu údajných úplatků při nákupu vybavení pro středočeské nemocnice. Bývalý sociální demokrat Rath, který už je ve vazbě kvůli obvinění v souvislosti s podezřením z korupce u opravy buštěhradského zámku, vinu popírá. Přesto ale o vydání sám požádal na pondělním jednání sněmovního imunitního výboru, který jednomyslně Rathovo stíhání dolní komoře doporučil.

Předseda výboru a ČSSD Bohuslav Sobotka v pondělí tlumočil Rathův názor, který spočívá v tom, že policii v kauze buštěhradského zámku chybí důkazy; proto proti němu vystoupila s dalšími obviněními. Středočeský exhejtman se kvůli obviněním vzdal stranických i regionálních funkcí, poslancem ale zůstal. Od poloviny května je ve vazbě, aktuálně kvůli obavám, že by pokračoval v trestné činnosti nebo se pokusil utéct do ciziny.
 
zdroj: ČTK