Od roku 2014 chce Heger úplný zákaz kouření v restauracích

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) plánuje od roku 2014 v novém návrhu zákona úplný zákaz kouření v restauracích, kouřit by se mohlo jen v předzahrádkách. Chce také zakázat prodej tabáku i alkoholu v automatech a pojízdných prodejnách. Novinářům řekl, že cílem je posílit ochranu dětí a mládeže před alkoholem a tabákem a zvýšit ochranu nekuřáků. Za prodej alkoholu či cigaret lidem mladším 18 let bude sankce jeden milion, za prodej dětem do 15 let dva miliony korun.

"Jsem rád, že se nám podařilo vypracovat zákon, který přispěje mimo jiné k dalšímu rozšíření nekuřáckého prostředí a omezení dostupnosti tabákových výrobků a alkoholických nápojů," řekl dnes ministr. Předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) doplnil, že ve Sněmovně je přinejmenším 101 hlasů potřebných ke schválení normy.

Kromě zvýšení sankcí má Heger v plánu i to, že v restauracích by měl být k dispozici vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude levnější než nejlevnější alkoholický nápoj. Sankce by hrozila provozovatelům, pokud by se v jejich restauraci zdržovala opilá mládež.
 
Zpřísnění zákona kritizovalo sdružení zastupující restauratéry - Asociace hotelů a restaurací (AHR). Návrh podle jejího prezidenta Václava Stárka poškozuje svobodné podnikání a povede k dalšímu úbytku pracovních míst a poklesu tržeb v pohostinství. Současná podoba zákona, kdy si hosté mohou vybrat, zda budou navštěvovat kuřácký nebo nekuřácký podnik, se podle něj osvědčila a není potřeba ji měnit. Proti povinnosti nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude lacinější než stejný objem alkoholického nápoje, je prý asociace připravena se bránit soudní cestou. Domnívá se totiž, že jde o nepřípustnou cenovou regulaci trhu, která je v rozporu s pravidly EU a která ke snížení konzumace alkoholu stejně nepovede.
 
Novinkou v ochraně dětí a mládeže před tabákem je zákaz vstupu lidí mladších 18 let do stavebně oddělených veřejných prostor, třeba zábavních podniků či letištních hal, kde bude kouření povoleno. Velkoplošné prodejny musejí mít pro nabídku alkoholu a kuřiva oddělené regály, nadále tedy budou cigarety například u pokladen. Zákaz kouření nadále platí ve školách, úřadech, zdravotnických zařízeních, nově by byl třeba i na dětských hřištích.
 
Zákaz volného prodeje kuřiva se má vztahovat kromě běžných cigaret a tabáku také na elektronické cigarety či vodní dýmky, zakázán má být i zásilkový prodej. Prodejce po internetu bude muset zajistit, že zboží předá pouze člověku staršímu 18 let.
 
Stánkový prodej alkoholu a automaty na alkohol a cigarety chce ministr zcela zakázat, protože tam nelze vyloučit, že zboží koupí dítě. Alkohol by se nesměl prodávat na tržištích s výjimkou příležitostných trhů, výročních oslav a kulturních akcí.
 
V té souvislosti počítá ministr s tím, že pobyt opilých dětí na záchytce by se hlásil pediatrovi, rodičům a orgánu sociálně právní ochrany. U ohrožených závislostí by následovala léčba.
 
Šťastný ocenil, že Heger jako první ministr zdravotnictví přichází se zcela novou normou na ochranu před škodami způsobenými tabákem, alkoholem a jinými návykovými látkami.
 
Připomněl, že zpřísnění ochrany před tabákem předložil v novele už před pěti lety. Přijetí zabránila podle něj tabáková lobby, která k tomu využila nesouhlasu majitelů restaurací. Šťastný vyzval tabákové firmy, aby tentokrát nelobbovaly proti opatřením na ochranu dětí a nekuřáků, tedy ani proti zákazu kouření v restauracích, zatímco proti výši daní mohou podle něj lobbovat dál.
 
zdroj: ČTK