Od včerejšího večera nesmí tvrdší alkohol přes hranice

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zakázal včera večer vývoz alkoholu od 20 procent z Česka, a to s okamžitou platností. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) chtěla export z ČR kvůli sérii otrav metylalkoholem zakázat EU až na dva měsíce, vláda ji proto předešla. Předseda vlády na tiskové konferenci uvedl, že tak Česko bude moci bariéry exportu odstranit samo. Lihovarníci proti rozhodnutí neprotestují. Už včera večer se podle Nečase neměly kamiony s alkoholem dostat přes hranice.

Ještě v noci pošle vláda do Bruselu oficiální informaci o zákazu vývozu. Rozhodnutí padlo na mimořádném zasedání kabinetu. Úředníci ministerstva zdravotnictví budou informovat své evropské kolegy i "neoficálními kanály", řekl Heger novinářům. Zpráva bude vyvěšena i v evropském výstražném systému, doplnil ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

"Vláda ČR obdržela informaci, že vzhledem k pokračujícím otravám Evropská komise chystá zákaz dovozu českého alkoholu nad 20 procent na dva měsíce s teoretickou možností jednání o dřívějším ukončení," uvedl Nečas po mimořádném zasedání kabinetu. Premiér dodal, že k ukončení zákazu vývozu by byl nutný souhlas nadpoloviční většiny členských států. Pro Česko je tak podle předsedy vlády výhodnější, když "uvalení a odstranění této exportní bariéry bude v rukou českých orgánů". Nečas nepředpokládá, že by EU opatření případně zpřísnila. Vyloučit to ale prý nemůže. Evropská komise se k rozhodnutí české vlády měla vyjádřit dnes.
 
Podle Nečase není vyloučeno, že Brusel by uvažovaným zákazem zablokoval export všech lihovin, nejen těch s vyšším obsahem alkoholu. "Jak bude probíhat cesta obnovy důvěry bude primárně záviset na našem domácím trhu. My ta opatření jsme již i vyhlásili. V prvním kroku se budou týkat nově vyrobených lihovin, které projdou procesem vystavení rodného listu až po instalaci nových kolků," uvedl Nečas. Dodal, že příští středu by chtěla vláda rozhodnout i o uvolnění alespoň části starých zásob.
 
Situaci vláda konzultovala s českým velvyslancem při EU i eurokomisaři. Ministr Bendl pak jednal se zástupci výrobců a vývozců. Je přesvědčen o tom, že ČR dokáže situaci s metanolem vyřešit dřív než za dva měsíce. Zmínil se o dnech či několika týdnech. Dodal, že termín EU byl do 15. listopadu.
 
"Musíme udělat všechno pro to, abychom neposkytli nikomu záminku k tomu, aby mohl ČR tímto způsobem svírat," uvedl Bendl. Podotkl, že v potravinové aféře kolem technické soli z Polska mu trvalo "dlouhé měsíce", než se dostal k nějakým informacím. Nyní si prý může jen povzdechnout, že Evropská komise reagovala "ze dne na den".
 
Dovoz tvrdého alkoholu z ČR ještě před dnešním rozhodnutím zakázalo Slovensko a Polsko. Podle Nečase to omezilo český export o polovinu.
 
"Celní správa musí vzít v potaz tento úřední akt a bude se podle toho chovat," uvedl Nečas na dotaz, zda v souvislosti s rozhodnutím dostali nové úkoly celníci.
 
Místopředseda představenstva vizovické likérky Rudolf Jelínek Zdeněk Chromý ČTK řekl, že vyhlášení zákazu exportu není překvapivé. "Mluvilo se o tom dnes celý den. Je to lepší varianta, než kdyby zákaz vyhlásila Evropská komise," uvedl Chromý. Věří, že opatření nebude trvat kvůli možným ztrátám dlouho. Podle něj pro likérku znamenal omezení exportu o polovinu právě už zákaz ze Slovenska.
 
V Česku už kvůli otravám metylalkoholem platí zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent, a to od minulého pátku. Toto mimořádné opatření dnes Heger jen rozšířil o zákaz exportu. Kabinet už se dohodl na zmírnění této částečné prohibice a postupném uvádění tvrdého alkoholu znovu na trh. Stejné podmínky budou platit i pro vyvážené lihoviny. Kroky k uvolnění zákazu mají ministři připravit do příští středy.
 
Pravděpodobnost, že by mohly v souvislosti se zákazem hrozit Česku arbitráže, podle Hegera zmírňuje to, že krok vláda s lihovarníky konzultovala. K tomu jde o opatření k ochraně zdraví obyvatel, uvedl.
 
Podle Českého statistického úřadu se loni z Česka vyvezl alkohol do 80 procent za téměř jednu miliardu korun, dalších 300 milionů přinesl vývoz etanolu nad 80 procent. Nejvíc se exportuje na Slovensko, velké množství putuje ale i do Německa a Polska. Z ČR se vyváží také metanol, a to hlavně do Rakouska a na Slovensko. Zatímco v roce 2010 jeho export činil 108 milionů korun, loni to bylo jen 17,9 milionu. Třetím rokem roste naopak dovoz metylalkoholu. Zatímco předloni se ho dovezlo za 210 milionů, loni už za 631 milionů.
 
Otravy metylalkoholem obsaženým v alkoholických nápojích si v Česku vyžádaly 23 obětí. Čtyři desítky lidí jsou v nemocnicích, někteří v kritickém stavu.
 
 
zdroj: ČTK