Pitrovi potvrdil soud tři roky

Pražský vrchní soud dnes potvrdil kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit tříletý trest vězení. Do nyní již pravomocného verdiktu mu započítává i jeden daňový delikt z roku 1994. Podnikatel ve vězení celé tři roky nestráví, přes dva roky je již ve vazbě.

Pitr spolu s Michalem Zouharem vyvedli akcie z Agrocreditu v roce 2000. Firmě způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Podnikatel podle soudů porušil povinnost při správě cizího majetku, Zouhar mu k tomuto trestnému činu pomáhal. Pitr ale s Agrocreditem uzavřel v roce 2009 dohodu o narovnání. Společnost proto uvedla, že jí žádná škoda nevznikla.

Tříleté vězení vyměřil Pitrovi letos v červnu Městský soud v Praze, proti jeho rozhodnutí se však odvolala státní zástupkyně. Uvedla, že trest považuje za příliš mírný - hluboko pod hranicí trestní sazby. Poukázala na výši škody a podíl, který podnikatel na trestné činnosti měl.
 
Odvolací senát její argumenty neuznal. Soudce Viktor Mach stejně jako před ním prvoinstanční soud zohlednil při svém rozhodování zejména délku trestního řízení. Od daňových deliktů uplynulo již 18 let, od vyvedení akcií pak 12 . Několik let trvalo, než začala policie Pitra vůbec stíhat, také od obvinění do rozsudku uběhla značná doba. "Z tohoto pohledu lze konstatovat, že se obžalovaný Pitr zejména na těch prvních průtazích svým chováním nijak nepodílel," prohlásil předseda senátu.
 
"Jsme velmi spokojeni, dnešní rozhodnutí vrchního soudu považujeme za velmi moudré," řekl po skončení jednání novinářům podnikatelův advokát Daniel Tetzeli. Nyní se podle svých slov poradí s klientem na dalším postupu, zváží i možnost požádat o podmíněné propuštění. "Je to jedna z úvah," uvedl. I v případě, že by se Pitr nedostal podmíněně na svobodu dříve, z vězení by po dnešním rozsudku vyšel koncem července 2013. Uplynou totiž tři roky od doby, kdy skončil ve švýcarské vydávací vazbě. Podnikatele ale ještě čeká odvolací jednání ohledně dalších údajných daňových podvodů.
 
Odvolací soud dnes přezkoumával pouze výši trestu. Vinným byl Pitr pravomocně uznán v roce 2010. Tehdy mu soudy uložily souhrnný šestiletý trest, do kterého zahrnuly i předchozí odsouzení za daňové podvody s více než dvacetimilionovou škodou, jichž se měl podnikatel v první polovině devadesátých let dopustit s Miroslavem Provodem. Protože však Pitr dosáhl v této kauze zrušení verdiktu a obnovy řízení, musel soud odvolat i souhrnný trest.
 
V obnoveném hlavním líčení byli Pitr i Provod obžaloby z daňových deliktů nepravomocně zproštěni, proti rozhodnutí se však odvolal státní zástupce. Obnova se netýkala pouze jedné faktury ve výši zhruba šesti milionů korun.
 
Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky. Dnešního soudu se Pitr neúčastnil, požádal o jednání v jeho nepřítomnosti. Podle obhájce Jana Křivánka totiž mediální pozornost a záběry podnikatele doprovázeného silně ozbrojenou eskortou negativně působí ne jeho rodinu.
 
zdroj: ČTK