Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím
Právě se nacházíte:

Plastická chirurgie

6. 06 2010 | Prsa jsou nejvýraznějším sexuálním znakem ženy. Není proto překvapením, že na webových strankách estetické chirurgie se dotazy o zvětšování prsou řadí hned za dotazy o liposukci. Více jak 50 faktorů ovlivňuje výsledek operace. Některé jsou technického rázu, jiné lidského. Tento článek by měl být, jistě ne vyčerpávající, odpovědí na nejvíce se opakující dotazy čtenářek.

Prsa jsou nejvýraznějším sexuálním znakem ženy. Není proto překvapením, že na webových strankách estetické chirurgie se dotazy o zvětšování prsou řadí hned za dotazy o liposukci. Více jak 50 faktorů ovlivňuje výsledek operace. Některé jsou technického rázu, jiné lidského. Tento článek by měl být, jistě ne vyčerpávající, odpovědí na nejvíce se opakující dotazy čtenářek.

Předoperační vyšetření -  vyšetření prsů před augmentací je důležité a doporučuje se všem ženám podstupujících augmentaci prsu. Toto vyšetření umožňuje srovnání předoperačního nálezu s pozdějšími kontrolami. U žen do 30let je dostačující sonografie prsu, u žen starších pak mamografie.

Velikost implantátů - nová prsa mají být v harmonii s tvarem a velikostí hrudníku a působit přirozeně. Přirozený vzhled závisí na výšce prsou, jejich šířky - základny a jejich vzdálenosti od středu hrudníku. Prsa mají na stranách hrudník přesahovat tak, aby byla v jedné linii s boky.

Samozřejmě je možné vytvořit téměř jakákoliv prsa, avšak čím větší jsou implantáty, tím rychleji dochází  k ochabnutí kůže a svěšení prsů. Implantáty, které jsou příliš velké, mohou být pod kůží viditelné nebo hmatné.

Výběr implantátů - viz práce Moderní implantáty - MUDr. Entner - Anatomické implantáty byly již produkovány v 80tých letech aniž by dosáhly většího rozšíření.  Intenzivní reklamní kampaň v 90tých letech způsobila oživení zájmu o tyto implantáty. Jejich hlavní nevýhodou je poměrně vysoká cena. Jejich předností byla tuhost kohesivního gelu - nedocházelo ke tvoření žebrování u implantátů uložených pod kůží. Tužší gel mají dnes prakticky všechny kvalitní implantáty. Z jejich kapkovitého tvaru profituje asi 15% žen. U ostatních žen se jedná o zbytečně vysoké výdaje za módní produkt. Anatomické implantáty používám od roku 1996 a po cca jednom roce od operace není možno řicí, která z pacientek má implantát anatomický a která kulatý.

Operační postupy - viz práce Zvětšení prsou - augmentace - MUDr. Točíková. Principielně se dá řící, že každý operatér se v první řadě řídí svými zkušenostmi a nabízí ten operační přístup, se kterým má nejlepší výsledky. Statistické údaje však ukazují, že nejvíce komplikací se vyskytuje z přístupu v podpaždí a nejméně z přístupu pod prsní rýhou.Bez ohledu na přístupovou cestu by neměly komplikace  přesahovat hranici 5%. 

Jistě není nutno zdůrazňovat, že operatér, který ma velké zkušenosti s určitým řezem, dosahuje lepších výsledků, než operatér s malou erudicí.

Umístění implantátů - i zde odkazuji na práci MUDr. Točíkové. Přirozenějších forem prsů se dosahuje uložením implantátu pod žlázu. Další možností je uložení implantátu částečně pod žlázu a částečně pod sval - dual plane - metoda, která je stále populárnější u estetických augmentací. Uložení implantátů pod sval má samozřejmě své opodstatnění a je někdy jedinou možností pro vytvoření nových, zvětšených prsou.

Způsobuje silikon rakovinu?
Celá řada studií např. z USA, z Kanady, z Dánska etc. potvrdily, že neexistuje zvýšený výskyt rakoviny prsu u žen s prsními implantáty.

Ztěžují implantáty možnost zjištění rakoviny prsu?
Většina studií prováděná běžnými mamografickými přistroji nepotvrdila rozdíl mezi průměrným časem potřebným k zjistění rakoviny ani stádiem onemocnění.

Dnes navíc existují speciální mamografy, které se používají u pacientek s implantáty.

Dále bylo prokázáno, že pokud se u žen s implantáty vyskytne rakovinné onemocnění, bývá klinicky většinou zjištěno dříve, než u žen bez implantátů.

Způsobuje silikon autoimunní onemocnění?
Celá řada studíí, mimo jiné i studie s více jak 7000 ženami s prsními implantáty ve Švédsku, potvrdila, že není žádný přímý vztah mezi těmito nemocemi a silikonem.

Společnost Amerických revmatologů konstatuje, že není žádný důvod odmítat augmentaci s použitím implantátů u žen trpících revmatismem.

Jsou nadměrně velká prsa atraktivní?
Psychologické studie ukazují, že nejatraktivnější pro muže jsou ženy, které mají stejný obvod kolem hrudníku jako kolem boků např. 96-74-96 cm. Příliš velká prsa nedělají esteticky pozitivní dojem.

Snižuje masírování prsou tvorbu kapsulí?
Nadměrné zbytnění obalu implantátu má celou řadu příčin. Vycházíme-li z předpokladu, že jsou obdobné jako u tvorby zbytnělé jizvy, pak přílišné mechanické dráždění - masáž - situaci pouze zhoršuje. Kapsula se může spontánně zlepšit či zhoršit - hormonální vliv, těhotenství, celková onemocnění atd.

Je augmentace prsou jednoduchá operace?
V prvních 3 letech po operaci je v USA nutno znovu operovat mezi 28 - 35 % všech pacientek. Důvodů je celá řada a není možné je zde rozepisovat. Je si však nutno uvědomit, že zatímco estetická kritéria např. v obličeji máme vyměřeny na milimetry, neexistují žádné měřitelné parametry pro estetický prs. Prsa jsou anatomickým orgánem, který se během života nejvíce mění - puberta, těhotenství, klimakterium etc. Navíc při každém pohybu dochází ke změně tvaru a formy prsu.

Jak je patrno, podstoupení augmetace prsou by nemělo být rozhodnutím náladovým, chvilkovým, nýbrž velmi dobře zváženým krokem. Jedná se o změnu, která může v pozitivním, ale i v negativním přetrvávat léta.

K dobrému výsledku, který dlouhodobě bude dělat radost, nestačí jen zkušený, esteticky citlivý operatér. Bez spolupracujícího, rozumného a realisticky uvažujícího pacienta bude výsledek vždy nejvýše jen průměrný.
 

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO