Praha je ve finále souboje o sídlo nové centrály UNICEF

V Praze by mohla v budoucnu sídlit celosvětová centrála Dětského fondu OSN - UNICEF, která je nyní v New Yorku. O možnostech, které může česká strana nabídnout, dnes v Praze jednali zástupci organizace s vedením ministerstev financí a zahraničních věcí. Na twitteru o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Praha je jedním ze čtyř finalistů. Ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba ČTK řekla, že finální rozhodnutí o umístění centrály by mělo padnout na začátku prosince.

UNICEF chce přestěhováním z New Yorku snížit své provozní náklady. "Hledáme dobrou a levnou lokalitu ve světě a Praha je jedním ze čtyř finalistů, kteří byli vybráni," uvedla Gomba. O umístění centrály mezinárodní organizace, která se zabývá ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí, se s Prahou utká Budapešť, Nairobi a Kuala Lumpur. "Zkusíme se o to poprat," napsal na sociální síti Babiš.
 
"Jedná se o celosvětové zázemí celé organizace, kde budou poskytovány IT služby, finance, účetnictví a lidské zdroje," řekla ČTK Gomba. Mezi důležitá kritéria, která se budou posuzovat, patří podle ní mimo jiné bezpečnost, infrastruktura, technické zázemí a vyspělost země, ale i kvalifikace místních lidí, protože v centrále by mělo najít práci asi 275 místních obyvatel. Dnešní jednání s českou stranou hodnotili vyjednávači UNICEF podle Gomby pozitivně.
 
Vhodné umístění v ČR budou zástupci státu podle Gomby teprve hledat. Babiš už o možné lokalitě jednal s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). "Mohli by možná sedět ve Veletržním paláci. Byl by to úspěch, kdyby se do Prahy přemístili," napsal ČTK Babiš.
 
Země, které o sídlo UNICEF usilují, by měly zhruba do konce listopadu specifikovat své nabídky. Organizace pak o nich na začátku prosince rozhodne. Podle Gomby by mohla centrála v novém sídle začít fungovat na jaře nebo v létě příštího roku.
 
zdroj: ČTK