Praha vypověděla smlouvu firmě spojované s vlivnými podnikateli

Praha vypověděla údajně nevýhodnou smlouvu na pronájem restaurace v historickém domě U Minuty na Staroměstském náměstí. Zjistila to ČTK z usnesení rady. Nájemní smlouvu uzavřelo někdejší vedení města s firmou Navatyp, kterou média spojují s vlivnými pražskými podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem, v minulosti blízkými vedení Prahy v čele s ODS.

Smlouva s Navatypem pochází z roku 1998, kdy Praze vládla ODS. O několik let později, v roce 2002, město převedlo původní smlouvu na firmu Hoteltyp, bývalou dceřinou společnost Navatypu.
 
Developerská firma Navatyp, z minulosti mimo jiné proslulá jako příjemce lukrativních pražských zakázek, nejprve platila necelých 670.000 korun za rok, tedy asi 5000 korun za metr čtvereční. Později se zavázala investovat kolem osmi milionů korun. Roční nájem se tak snížil na necelých 134.000 korun.
 
"Faktický příjem za pronájem nebytových prostor v samém jádru historického centra Prahy neodpovídá nájemnému v místě a čase obvyklému," píše se v podkladech pro jednání rady. Výpovědní lhůta je šest měsíců.
 
Vedení města nedávno vypovědělo také dlouholetou smlouvu s firmou Taiko, která je také spojována s Romanem Janouškem. Výpověď se týká provozování vánočních a velikonočních trhů v centru města. Společnosti zůstane v pronájmu areál Žlutých lázní u Vltavy.
 
zdroj: ČTK