Primátoři ve středních Čechách budou na podzim obhajovat funkce

V obou středočeských statutárních městech, Kladně i Mladé Boleslavi, budou v podzimních komunálních volbách obhajovat své funkce dosavadní primátoři Dan Jiránek a Raduan Nwelati (oba ODS). Stejní jako před čtyřmi roky budou i někteří jejich soupeři, zjistila ČTK.

Kladenskému primátorovi Jiránkovi se stejně jako při minulých obecních volbách postaví jeho předchůdce a také někdejší stranický kolega Milan Volf, který je lídrem uskupení Volba pro Kladno. Téhož soupeře jako před čtyřmi lety vybrali Jiránkovi komunisté, v čele jejich kandidátní listiny bude opět ekonom Vladimír Moucha.
 
U kladenských sociálních demokratů je situace odlišná, volební jedničkou v největším středočeském městě bude primátorův náměstek Vojtěch Volf. Kandidát z minulých voleb Zdeněk Syblík je nyní náměstkem hejtmana i náměstkem kladenského primátora a zároveň by mohl usednout v Poslanecké sněmovně místo hejtmana Miloše Petery, který se chce vzdát poslaneckého mandátu.
 
Funkci ve vedení města chce podobně jako Jiránek obhájit i mladoboleslavský primátor Nwelati. "Místní organizace mě nominovala na pozici lídra kandidátky pro město Mladá Boleslav, takže ano, kandidovat budu," uvedl Nwelati.
 
Mezi jeho vážné soupeře patřil v minulých volbách někdejší hejtmanův náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD), který je nyní náměstkem ministryně práce a sociálních věcí. Letos ale v čele kandidátky nebude. "Lídrem ČSSD bude krajský radní Karel Horčička. Je to moje vlastní rozhodnutí, protože se věnuji práci náměstka ministryně a nedává mi to příležitost věnovat se volební kampani," řekl Povšík.
 
Lídrem kandidátky TOP 09 bude stejně jako před čtyřmi lety nynější Nwelatiho náměstek Daniel Marek. Hnutí Volba pro Mladou Boleslav se chystá jít do voleb spolu s hnutím ANO. "Je to takzvaná koalice politických hnutí a lídrem kandidátky bych měl být opět já," uvedl náměstek primátora Jiří Bouška (Volba pro Mladou Boleslav).
 
zdroj: ČTK