Problematiku Romů má podle Kocába řešit ministr, ne jen zmocněnec

Romskou problematiku by měl mít podle exministra pro lidská práva Michaela Kocába na starosti člen vlády, ne jen vládní zmocněnec. Měl by tak silnější pozici a větší slovo při prosazování opatření ke zlepšení situace. Kocáb to řekl ČTK. Podle něj se stav jinak k lepšímu nezmění, naopak se může dál zhoršovat. Narážel tak třeba na nedávné protiromské pochody, které se konaly v různých místech Česka. 

"V této oblasti (romské problematiky) by měl být velesilný zmocněnec, nejlépe ministr (pro lidská práva). Problematiku může dostat i jiný ministr do gesce. Měl by to být ale ústavní činitel," je přesvědčen Kocáb. Podle něj ministr může na zasedání kabinetu každý týden přispívat k prosazení změn. 
    
Nynější situaci exministr hodnotí jako kritickou. K protiromským pochodům extremistů se přidávali i ostatní obyvatelé. Dav pak často směřoval k domům, kde bydlí Romové. Zabránila mu v tom policie. "Co už by potom jinak mělo být kritické, když už možná teče krev a musejí zasahovat obrovské policejní kordony. Nic dalšího takového v této oblasti nemáme," dodal Kocáb. 
    
V ČR je podle odhadů asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v ghettech. Většina dospělých je tam bez práce, rodiny jsou závislé na dávkách, bují lichva. Děti končívají ve "zvláštních školách", uzavírají si tak prakticky cestu k lepšímu vzdělání a uplatnění. Podle několik let staré analýzy bylo takových chudinských čtvrtí a domů v Česku 300, podle expertů jich zhruba stovka přibyla.
    
"Čím bude slabší role zmocněnce, když už nemáme ministra, tím menší naděje bude na to, že se ze strany státního aparátu objeví nějaké pozitivní a efektivní kroky. A pokud zmocněnec je slabý, tak nemůžeme chtít žádné zlepšení," řekl Kocáb. Kritizoval dosavadní vládní zmocněnkyni Moniku Šimůnkovou. Podle něj je "téměř neviditelná" a není jasné, co vlastně pro zlepšení situace podnikla.
    
Kocáb byl od ledna 2009 do března 2010 ministrem pro lidská práva ve vládách Mirka Topolánka (ODS) a Jana Fischera. Od dubna do září 2010 pak byl vládním zmocněncem, z postu ho odvolala Nečasova vláda. Kocábovou nástupkyní se stala právě Šimůnková. Dnes ji šéf úřadu vlády odvolal z čela vládní lidskoprávní sekce, zmocněnkyní zůstává. 
    
Podle Kocába je podstatné i to, aby zmocněnec problematické oblasti navštěvoval a byl tam vidět. "Lidé poznávají, že se o ně někdo stará. Naděje a vzájemná důvěra je to, co může pomoci. Romové musí mít naději, že se jejich situace bude zlepšovat, a důvěru ve stát a ve společnost, že ta to chce. Pokud je to obráceně, tak nevidím šanci," řekl exministr. 
 
zdroj: ČTK