SCHOVÁVÁTE DÁRKY DO SKLEPA? POZOR NA ZLODĚJE

Vánoce se blíží a ti pilnější z nás už mají dárky nakoupené a pečlivě uschované. Objemnější věci se ale do skříní ani pod postel nevejdou, a často tak končí ve sklepě. S tím počítají i zloději, kteří se právě v předvánoční době vydávají na výpravy s jasným cílem – ukrást cenné nové sportovní vybavení, elektroniku, hračky, ale i kola a další letní vybavení. Pokud nechcete mít Vánoce zkomplikované sháněním nových dárků na poslední chvíli, měli byste raději zabezpečení svého sklepa zkontrolovat.

Na věci uložené ve sklepech rodinných domů i společných prostorách bytů si dělají zálusk především organizované skupiny zlodějů. Využívají menší ostražitosti majitelů, kteří v hektické atmosféře blížících se svátků nevěnují pozornost tomu, jak cenné věci ukládají a zda jsou v bezpečí. Na co si dát pozor?

Rodinný dům není hrad

Sklep v rodinném domě bývá nejslabším a rozhodně ne nedobytným místem. Zloději se do něj mohou dostat více způsoby – kromě hlavních dveří umí „využít“ třeba i malá sklepní okénka. Pokud máte sklep propojený s obytnou částí, otevírá se jim volná cesta do celého domu, což rozhodně není příjemná představa.

Jako vhodný bezpečnostní prvek poslouží speciální folie na okna, která výrazně znesnadňuje jejich rozbití. Samozřejmostí by měl být dobrý zámek na všech dveřích. Volte takový, který je certifikovaný alespoň ve třetí bezpečnostní třídě – musí odolávat hrubým pokusům o překonání minimálně pět minut. Každá minuta navíc znamená pro zloděje větší riziko odhalení, proto si krádež věcí schovaných za kvalitním zámkem často rozmyslí.

Pozor na společné prostory

Když bydlíte v paneláku nebo bytovém domě, vaše možnosti ukládání věcí jsou omezené. Většina bytů má kóje na skladování věcí ve sklepě, tedy daleko z dohledu. Ideální cíl pro zloděje, kteří při vloupáních využívají i anonymity sídlištního prostředí.

Pokud máte tu možnost, vybavte dveře do kóje nebo sklepní místnosti odolným visacím zámkem s petlicí. Měl by zvládnout různé výkyvy počasí – nestane se tak, že by vám v zimě nešel otevřít nebo vlivem sklepní vlhkosti zvlhl. Dobrý zámek zloděje odradí a, ač to asi souseda nepotěší, pošle ho „o kóji dál“.

Co oči nevidí….

… to zloděje neláká. Platí to i pro organizované bandy, které si v předvánočním období vytipovávají vhodné objekty včetně sklepů.

Když už se nevyhnete skladování cennějších věcí ve sklepě, snažte se je alespoň schovat z dohledu. Přikryjte je starou dekou nebo je schovejte do krabic a boxů. Můžete využít i bezpečnostní systémy Tokoz Xbox, které lze připevnit na strop, dveře nebo podlahu a pevně k nim uzamknout vše potřebné. Když už se zloděj do sklepa dostane, zdaleka ještě nebude mít vyhráno.

Kdo si brousí zuby na váš sklep?

Amatér

Vybírá si snadno dostupné objekty, kam se dostane jen za pomoci jednoduchých nástrojů a hrubé síly. Krade hlavně věci, které může jednoduše zpeněžit – třeba zimní výbavu, nářadí a podobně. Nevyhýbá se ani objektům, které na první pohled neslibují hodnotný lup.

Profesionál

Jde o zkušené zloděje, často recidivisty, kteří jsou oproti amatérům mnohem lépe vybaveni a dokáží zdolat i základní zabezpečení. Kradou cokoliv, zejména elektroniku, šperky a sportovní náčiní, nepohrdnou však ani alkoholem.

Organizovaná banda

Loupí za pomoci elektrických nástrojů, objekty pečlivě vytipovává a primární zabezpečení pro ni nebývá problém. Účinnou metodou je umět využívat sekundární zabezpečení a cenný majetek dobře skrývat. Bandy se zaměřují především na šperky, starožitnosti a umění, nepohrdnou však ani elektronikou nebo sportovním náčiním.