Sedmiletý trest za údajné znásilnění soud Jarochovi znovu zrušil

Vrchní soud v Praze podle informací ČTK v neveřejném zasedání podruhé zrušil bývalému trenérovi a funkcionáři florbalistů Marku Jarochovi sedmiletý trest vězení za údajné znásilnění a pohlavní zneužití svěřenců. Případ vrátil městskému soudu k novému projednání. Obžaloba šestatřicetiletého muže viní ze sedmi pokusů o znásilnění nezletilých či mladistvých chlapců, jednoho znásilnění a pohlavního zneužití.

Městský i vrchní soud případ odmítli komentovat, rozhodnutí zatím podle nich nebylo doručeno účastníkům řízení. Trestní senát městského soudu vedený Kamilem Kydalkou poprvé uložil Jarochovi sedmiletý trest loni v prosinci, odvolací soud mu však případ vrátil kvůli rozporům ve znaleckých posudcích. V případě, že by nebyly odstraněny, nařídil vrchní soud podle Jarochova advokáta Víta Širokého přibrat k posouzení sexuální orientace někdejšího trenéra znalecký ústav. To se však nestalo. Znalci sice měli napodruhé možnost konfrontovat mezi sebou své výpovědi, nicméně všichni trvali na svých závěrech. Jeden z posudků označil Jarocha za sexuálního devianta trpící náklonností k dospívajícím chlapcům, druhý za heterosexuála.

Podle Kydalky však znalci mezi sebou měli možnost konfrontace, jak požadoval nadřízený soud. "Nevidím důvod, proč bychom měli zatěžovat státní rozpočet, když naše rozhodnutí jsme v základních věcech učinili v souladu s trestním řádem," prohlásil v květnu předseda senátu. Je tedy možné, že vrchní soud případ znovu vrátil právě kvůli nepřibrání ústavu.
 
Pohlavního zneužití se podle spisu bývalý generální ředitel pražského klubu SSK Future dopustil v roce 2001 tím, že během soustředění přilehl k jednomu z hráčů a usiloval o masturbaci. Přestal, až když se svěřenec začal fyzicky bránit.
 
Zbylé skutky Jaroch spáchal v letech 2008 až 2010. Některé z nich se prý staly v bytě jeho rodičů na pražském Barrandově nebo v bytě, který měl k dispozici klub. Další pak na soustředěních či po zápasech. Většina z nich měla podobný scénář.
 
Jaroch prý své svěřence nejdříve opil tvrdým alkoholem a ve chvíli, kdy nebyli schopni vlastního úsudku, se je pokusil znásilnit. Jednou se mu to podle obžaloby povedlo. Několika chlapcům tak způsobil posttraumatickou stresovou poruchu. Jaroch vinu popírá, kauza je podle něho vykonstruovaná.
 
Rozhodnutí Kydalkova senátu kritizoval vrchní soud také v březnu v jiné mediálně sledované kauze. Podle tehdejšího rozhodnutí Kydalkův senát zajistil málo důkazů pro to, aby mohl odsoudit rodiče, kteří podle obžaloby nepustili své dva malé syny celý život z pražského vinohradského bytu.
 
zdroj: ČTK