Šéf Aukro.cz: Přes mobily a tablety nakupuje 14 procent lidí

Češi stále častěji nakupují na internetu přes mobilní telefony či tablety. Na aukčním portálu Aukro.cz loni tvořily přístupy z mobilních zařízení zhruba 14 procent celkové návštěvnosti a tento podíl dál roste. Jeden zákazník si přes mobil koupil i Rolls Royce. V rozhovoru pro ČTK to řekl ředitel portálu Aukro.cz Milan Kučera. 

V roce 2012 přitom dosáhl podíl nákupů přes mobilní zařízení jen zhruba 5,5 procenta. "Mobilní obrat Aukra se v loňském roce téměř zdvojnásobil oproti roku 2012. Zákazníci utratili více než 340 milionů korun a nakoupili přes 430.000 položek," uvedl Kučera. 
    
Nejčastěji lidé kupují přes mobilní telefony oblečení (17 pct), sběratelské kousky a věci pro děti (shodně 12 pct). "Zajímavostí je, že v kategorii děti tvoří téměř 40 procent sortimentu prodaného přes mobilní telefony stavebnice Lego," dodal Kučera. 
    
Nejvíce peněz pak utratili zákazníci používající mobily a tablety za počítače a hry, za zboží v kategorii auto-moto a mobily a GPS. "Rozhodně nejdražší položkou zakoupenou přes mobilní zařízení, byl automobil Rolls Royce vydražený celkem za pět milionů korun," uvedl Kučera. 
    
Průměrná hodnota objednávky přes mobilní telefon je o čtvrtinu vyšší než přes počítač. Nejčastěji nakupují přes mobily uživatelé se systémem Android, nejvyšší hodnoty průměrné objednávky mají uživatelé systému iOS (Apple). Aukro podle Kučery aktuálně registruje přes 300.000 stažených mobilních aplikací. 
 
zdroj: ČTK