Skupina Škwor vydává nové album a chystá oslavy 15 let existence

Rocková skupina Škwor na konci září vydá své v pořadí desáté studiové album s názvem Sliby & lži. Kapela již představila pilotní singl Poslouchej. V tomto roce Škwor novým albem a koncertem 15. listopadu v pražské Incheba Areně oslavuje 15 let své existence. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Lukáš Kadeřábek. 

"Chtěli jsme písničkám dát nové nálady, pokud možno pokaždé jinou. I proto jsme na albu při nahrávání použili dost akustických nástrojů, možná víc než v minulosti. Všichni v kapele je máme rádi, pro rockovou hudbu je to po zvukové stránce hezké koření," uvedl baskytarista Tomáš Kmec. 
    
Část písniček obohatí akustické kytary, piano nebo akordeon, na který hraje zpěvák Petr Hrdlička. "Děda mu ho kdysi dal a on se na něj naučil. Říkal, že tenkrát zvládl asi třicet písniček. Pak ho ale odložil a oprášil ho v podstatě až ve studiu při nahrávání této desky. Nějaké party skutečně natočil, ale objektivně přiznal, že už to není ono. Mělo to znít jako hra opilého harmonikáře. To, myslím, zvládl skvěle," podotkl Kmec. 
    
Hrdlička je i autorem textů. "Petr se vždycky před nahráváním desky bojí, že do textů nenajde nová témata, že nebude mít o čem psát. Nakonec to ale vždycky dá," řekl Kmec. 
    
Ke koncertu v pražské Inchebě Kmec řekl, že kapela se ptala na internetových stránkách fanoušků, jak by si představovali seznam skladeb koncertu. "Napsali nám písničky, které hrajeme běžně, takže překvapení budeme muset vymyslet my. Bude to každopádně delší koncert, než jaké obvykle hrajeme. Velká scéna, skvělý zvuk, několik hostů," sdělil Kmec. 
    
Skupina Škwor vznikla v roce 1998 a o dva roky později zvítězila v soutěži hudebních talentů Rock Made In Gambrinus. Debutové album Mayday vydala kapela v roce 2000 ještě pod jejím starým názvem Skwar. Poslední studiovou desku Drsnej kraj natočila před dvěma lety, loni svým příznivcům nabídla na DVD vystoupení skupiny záznam vystoupení na festivalu Benátská noc. Součástí DVD jsou dokumentární záběry z celé letní festivalové sezóny a momentky ze zákulisí a života skupiny. 
 
zdroj: ČTK