TechEd-DevCon 2018: v Česku chybějí řádově tisíce IT odborníků

Dnes v Praze začala největší IT konference v České republice -  TechEd-DevCon 2018, které se účastní více než 550 odborníků z ČR i zahraničí. Experti z různých oblastí IT se shodli, že s rozvojem digitalizace bude o úspěšnosti firem do velké míry rozhodovat to, zda jsou jejich zaměstnanci schopní zvládnout nové technologie. Cloudové aplikace, chytré využití dat, zavádění AI, technologie IoT – to jsou prostředky, díky kterým bude možné úspěšně bojovat s konkurencí. Navíc roste význam IT bezpečnosti, jejíž narušení má často přímé ekonomické dopady. Sami IT odborníci tak varují, že nedostatek kvalitních lidí v jejich oboru může do budoucna ohrozit konkurenceschopnost firem i jejich samotné fungování.  

Letos konference probíhá těsně před tím, než nabude účinnosti nařízení EU o ochraně osobních údajů nazývané GDPR. I to je jedním z témat konference, která se věnuje především konkrétním nástrojům a technologiím, které tvoří technologické pozadí podnikání firem ze všech oborů. Její program tak kromě čistě vývojářských či ITPro témat nabízí například i přednášky zaměřené na efektivní správu, ochranu dat a hacking, na cloudové technologie a Microsoft Azure, či na zpracování velkých objemů dat a Business Intelligence. Mluvit se bude i o dlouhodobém a chronickém nedostatku IT odborníků, a s tím souvisejícím přetížení těch stávajících – tedy o tom, jak v IT branži nepohořet a nevyhořet.

„Konference TechEd-DevCon se stala respektovaným fórem a místem, kde se každoročně setkává odborná IT veřejnost z České republiky se špičkovými odborníky od nás i ze zahraničí. Řada IT specialistů tuto konferenci opakovaně navštěvuje už po mnoho let, a to především proto, že jim poskytne relevantní informace o novinkách diskutovaných na špičkových světových IT událostech a fórech, ale dává jim také možnost probrat své konkrétní problémy napřímo s přednášejícími odborníky i dalšími kolegy z oboru,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. 

Letošní 16. ročník konference TechEd-DevCon se opět těší velkému zájmu a je unikátní co do velikosti i šíře záběru. Sejde se zde více než 550 IT odborníků z praxe – od vývojářů, přes databázové experty, správce IT, konzultanty až po specialisty na zabezpečení. Konference probíhá po 4 dny souběžně ve 4 sálech, je připraveno více než 75 prezentačních bloků. Mezi přednášejícími se objeví přední osobnosti IT scény jako například Ondřej Ševeček, Michal Altair Valášek, Christian Nagel, Martin Vitouš, Vladimír Mužný nebo Darina Vodrážková.