Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

V Praze jsou i bezpečná hřiště

21. 07 2011 | V hlavním městě jsou tři dětská hřiště se značkou "Ověřený provoz". Dostane ji místo prověřené technikem. Když si Simona Lvovská vybírá, kde si bude její syn Kristián hrát, nejdůležitější je pro ni místo. "Nejde jen o vybavení hřiště. Důležité je, aby tam byl i stín, bylo to aspoň trochu v přírodě. Tady na Kampě je to ideální. Když ho přestane bavit hřiště, může se proběhnout v parku," říká Lvovská.

Její kamarádka Petra Čvančarová zase preferuje dětská hřiště, která myslí také na rodiče. "Hřiště samozřejmě musí být bezpečné. Svou roli hraje ale i to, jestli jsou jeho součástí také toalety nebo pítko, kde se dá osvěžit," vyjmenovává přednosti ideálního hřiště Čvančarová s tím, že zvlášť ocenění hodné je hřiště, které nabízí k zapůjčení hračky na písek.
"Jednoduše proto, že matka nemusí nosit z domova další náklad," vysvětluje s úsměvem Čvančarová. Obě ženy se nakonec shodly na tom, že velmi důležité je, aby bylo hřiště hlídané, a pokud možno oplocené.
Podobně smýšlí také dalších několik desítek rodičů, kteří se loni zúčastnili ankety pražského magistrátu o dětských hřištích. Častější policejní hlídky nebo přímo hlídače by uvítala většina matek a otců.

Značka upozorní na bezpečné hřiště

Bezpečné hřiště neznamená jen dozor strážníků. Jsou to také správně instalované herní prvky. Tím se od loňského roku zabývá Svaz odborných technických kontrolorů, výrobců, pracovníků montáží a opravářů zařízení hřišť, zkráceně Sotkvo.
"To, že je samotná atrakce nebo vybavení certifikované, ještě nemusí nutně znamenat bezpečnou hru. Problém se může objevit při nesprávné instalaci," říká Libor Dupal, předseda Sdružení českých spotřebitelů, které je součástí svazu.
V loňském roce začala skupina Sotkvo udělovat speciální značky s nápisem Hřiště, sportoviště, tělocvična - ověřený provoz.
V hlavním městě mají takové označení u vstupu už tři místa, dětské hřiště Dědinova-Petýrkova v Praze 11, další v ulici Pískovcová v Praze 9 a také dětské hřiště Pod Karlovým mostem v Praze 1. "Komora Sotkvo sdružuje certifikované kontrolory, kteří poskytují nezávislé revizní kontroly, a mnozí provozovatelé tyto služby využívají. A my víme, že tam kde jsou služby certifikovaných revizních techniků pravidelně využívány, je výskyt úrazů způsobených technickým stavem provozovaného zařízení či montážními závadami žádný anebo minimální," uvedla předsedkyně Profesní komory Sotkvo Zdeňka Houžvičková.

Ověřená dětská hřiště

Pod Karlovým mostem - zřizovatel městská část Praha 1
Pískovcová - zřizovatel městská část Praha 9
Dědinova - Petýrkova - zřizovatel městská část Praha 11

Co technici ověřují? Nejvíce se kontroly dětských hřišť zaměřují na montážní závady. Pokud nejsou při nezávislé kontrole zjištěny, přináší riziko po celou dobu užívání. Jedná se o chybné kotvení herních prvků, nedostatečné dopadové plochy, rizika zachycení na houpačkách nebo prolézačkách, ale i zetlelé části herních prvků, narušenou stabilitu. Kontroluje se také stav a druh zeleně, převážně zda jsou na hřištích trnité keře nebo jedovaté rostliny.

www.praha11.cz

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO