V Praze se díky novele vyhlášky sníží počet míst pro hazard

V Praze se sníží počet míst, kde se mohou hrát hazardní hry. Z restaurací zmizí hrací automaty. Zakázána bude reklama na hazard. Vyplývá to z novely vyhlášky týkající se regulace hazardu, kterou dnes schválila rada města. V září ji projednají zastupitelé, řekl dnes radní Lukáš Manhart (TOP 09). Praha úbytkem herních míst ročně přijde o stovky milionů korun. Novela si navíc vysloužila kritiku, zvláště od Strany zelených. 

Kromě snížení počtu míst z původních 650 na zhruba 340 počítá vyhláška mimo jiné i s tím, že hazard bude v budoucnu dostupný pouze v kasinech a hernách. Pražské radnice dostanou možnost samy určit, zda na svých územích loterie a hazardní hry zcela zakážou. "Vyhláška navíc vylučuje jakoukoli reklamu hazardu," řekl už dřív ČTK Manhart. Zmizí tak neonové poutače a barevné reklamní tabule lákající gamblery do heren. 
    
Omezení hazardu se projeví na objemu peněz, které jdou do pokladny hlavního města a potažmo i městských částí. Ty si každý rok rozdělují desítky milionů korun. Do rozpočtu přibude podle Manharta v příštím roce jen polovina původní sumy. Zatímco například v roce 2012 získala Praha z odvodů 850 milionů korun, v příštím roce bude propad o 350 až 400 milionů, odhaduje Manhart. 
    
Podle předsedy pražské Strany zelených Petra Štěpánka novela přenáší odpovědnost na městské části, a otevírá tak příležitost pro provozovatele hazardu korumpovat místní samosprávy. Většina radnic se také k nulové toleranci zatím nehlásí. Manhart ale tvrdí, že Praha chce pouze nastavit obecná pravidla, jimiž se budou radnice řídit. "Systém je vyvážený, městské části v něm mají určitou autonomii, ovšem omezenou jasnými pravidly," řekl. Radnice si navíc trvale stěžují na údajně nespravedlivý systém přerozdělování peněz. 
    
Automaty v hernách a kasinech v Česku protečou ročně desítky miliard korun. 
 
zdroj: ČTK