V prvním čtvrtletí se v Praze prodalo 753 nových bytů. Teorie o předzásobení trhu se nepotvrdila

V nových developerských projektech v Praze se během prvního čtvrtletí letošního roku prodalo celkem 753 nových bytů. Nejnovější čísla vyplývají z analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která se systematickým monitoringem českého realitního trhu zabývá již šestým rokem.

Po skokovém navýšení prodejů ve druhém pololetí loňského roku, který byl způsoben navýšením DPH, se tak prodeje opět vrátily na svou přirozenou úroveň.

„Zhruba 750 prodaných bytů za čtvrtletí je přesně tou hranicí, která podle našich dlouhodobých analýz odpovídá přirozené poptávce po novém bydlení v Praze. Tedy okolo 3 tisíc prodaných nových bytů ročně,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Žádné předzásobení trhu se nekoná
Oblíbená teorie o velkém předzásobení trhu koncem loňského roku a následném zamrznutí prodejů v letošním roce se tedy zatím nepotvrdila. Celkový čtvrtletní prodej ve výši 753 nových bytů je totiž téměř totožný, jako byly prodeje např. v prvním či druhém čtvrtletí loňského roku. Tehdy se prodalo 781, resp. 723 nových bytů.

Vývoj prodejů po měsících navíc nasvědčuje tomu, že už letos žádné zamrznutí trhu pravděpodobně ani nepřijde. „Jediné zamrznutí prodejů, které podle našich analýz pražský trh zažil, přišlo hned po Novém roce a trvalo zhruba do konce třetího lednového týdne. Tak je to ale každý rok, za normálních okolností bývají právě leden a pak ještě dva prázdninové letní měsíce prodejně nejhorší. V únoru a v březnu se ale již prodalo přibližně 300 bytů měsíčně, a to je velmi dobré číslo,“ přibližuje Evžen Korec.

Letos se v Praze pravděpodobně prodá okolo 3300 nových bytů
Podle predikce, kterou již koncem loňského roku EKOSPOL jako první vyřkl, by se celkové roční prodeje v letošním roce měly pohybovat v intervalu 3100 – 3300 nových bytů.

„Již v prosinci jsme v očekávání mírného předzásobení trhu předpovídali pro letošní rok prodeje v rozmezí 3100 – 3300 nových bytů. Jak se ale zdá, pokles trhu nebude ani 10 % a je otázkou, zdali trh letos vůbec poklesne. Je docela dobře možné, že prodeje v letošním roce znovu překročí hranici 3300 nových bytů,“ předpovídá Evžen Korec.

Co s trhem udělá další zvýšení DPH?
Vzhledem k aktuálním diskuzím o podobě DPH od příštího roku ale zůstává vývoj realitního trhu otázkou. V současnosti to vypadá na zvýšení obou sazeb DPH o 1 p.b. Snížená sazba aplikovaná mj. také na nové byty a domy by se tedy zvedla ze současných 14 na 15 procent.

„Ačkoli jakékoli další zvyšování DPH nevítáme, tak je pravda, že toto mírné zvýšení o 1 p.b. by trh ovlivnilo pouze mírným zvýšením poptávky. Pokud by ale od 1. 1. 2013 došlo k dalšímu výraznému zvýšení dolní sazby DPH, prodeje by mohly znovu skokově vzrůst a pak by se pravděpodobně letos prodalo znovu přes 3500 nových bytů,“ uzavírá Evžen Korec.