Vydávání sociálních karet by mělo být pozastaveno, řekl Sobotka

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby se zasadil o pozastavení vydávání sociálních karet. ČSSD připravila novelu, podle níž by sKarty měly sloužit jen pro vydávání pomoci v hmotné nouzi.

Na tiskové konferenci v Lidovém domě Sobotka uvedl, že ČSSD by přivítala úplné zrušení projektu, který lidem podle něho pouze komplikuje život, nezná ale smluvní podmínky. Proto žádá revizi a předloží návrh na redukci projektu. ČSSD chce i změny v dalších záměrech týkajících se sociální politiky.

ČSSD postupně navrhne odsunutí penzijní reformy na rok 2015, navýšení minimální mzdy a zrušení omezené valorizace důchodů. Chce rovněž prosadit zachování sociálního příspěvku na bydlení a zrušení veřejné služby nezaměstnaných. Největší šanci na změnu vidí Sobotka v projektu sociálních karet.
 
Ve zdravotnictví požaduje ČSSD podle svého stínového ministra Jana Žaloudíka stabilizaci sítě a financování veřejných zdravotnických zařízení, zastavení privatizace a pronájmů veřejných nemocnic, zrušení nadstandardů, poplatků ve zdravotnictví kromě příspěvků pacientů na stravu a spravedlivé odměňování pracovníků ve zdravotnictví. Stát by také měl zvýšit poplatky za své pojištěnce, dodal.
 
Jako reakci na neúspěch vládních stran v sobotních krajských a senátních volbách sociální demokraté především doporučují odchod vlády a dohodu na předčasných volbách. Podle opozice by se mohly konat už příští rok na jaře. Vládní koalici za to nabízejí dohodu na podpoře zákona o státním rozpočtu, která by měla předejít rozpočtovému provizoriu.
 
Nečas v pondělí řekl, že hodlá v reformách pokračovat, naznačil ale, že v případě takzvaných sKaret mohou nastat úpravy záměrů ministerstva práce a sociálních věcí.
 
Sobotka hodlá o vypsání předčasných voleb jednat dál. V příštích týdnech budou podle něj sociální demokraté také bránit některým vládním reformám. Ve sněmovně a Senátu se budou řídit principem "upravit, změnit nebo zrušit".
 
Priority ČSSD pro revizi sociální politiky Nečasovy vlády:
- zrušení druhého pilíře důchodové reformy
- zvýšení minimální mzdy
- růst starobních důchodů o plnou výši inflace
- zachování příspěvku na bydlení
- revize nebo v ideálním případě zrušení projektu sKaret
- zrušení veřejné služby nezaměstnaných
- hloubkovou revizi všech nově zavedených IT systémů na ministerstvu práce a sociálních věcí.
 
zdroj: ČTK