Výsledky sněmovních voleb budou oficiálně vyhlášeny příští středu

Výsledky nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny získají oficiální podobu až příští středu jejich vydáním ve Sbírce zákonů. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Státní volební komise se totiž sejde k projednání výsledků a průběhu sněmovních voleb až v úterý. 

"Státní volební komise se sejde vzhledem k tomu, že pondělí po volbách je státním svátkem, v úterý 29. října a následující den vyjdou výsledky ve Sbírce zákonů, tedy ve středu 30. října," sdělil Řepka. 
    
Od 31. října pak začne plynout zákonná desetidenní lhůta, v níž by lidé mohli případně výsledky voleb zpochybnit u Nejvyššího správního soudu (NSS). Skončí v sobotu 9. listopadu. 
    
Jednotlivci i volební strany by mohli v této lhůtě případně navrhnout neplatnost volby třeba jen jednoho poslance, pokud byl podle jejich názoru výsledek hlasování ovlivněn porušením volebního zákona. 
    
NSS po minulých sněmovních volbách před třemi lety obdržel 45 včas podaných stížností. Žádné z nich ovšem podobně jako v předchozích letech nevyhověl. Stížností bylo v roce 2010 možná i v této souvislosti méně, než jich bylo v předchozím rozhodování o složení dolní komory. V roce 2006 jich obdržel na 70. 
    
Státní volební komise podle Řepky zatím žádné stížnosti na dosavadní průběh voleb neobdržela. "Spíš se setkáváme s aktuálními dotazy, které se týkají voleb, například kde je možné vyzvednout voličský průkaz, jak má vypadat písemné podoba žádosti, kde mám volební místnost," uvedl Řepka. Dodal, že komise plánuje ve dnech voleb provést metodické výjezdy do některých volebních okrsků. 
 
zdroj: ČTK