Zeman uctil Havlovu památku, vzpomínal na vzájemnou spolupráci

Prezident Miloš Zeman uctil památku bývalého prezidenta Václava Havla u jeho hrobu na pražském Vinohradském hřbitově. Řekl, že vzájemná spolupráce s Havlem byla založena na argumentech a diskusi, a proto byla cenná a zajímavá. Dnes uplynuly dva roky od skonu prvního polistopadového prezidenta. 

Zeman, který se kvůli poraněnému kolenu při chůzi opíral o hůl, k hrobu přinesl věnec se dvěma stuhami s nápisy "Miloš Zeman" a "prezident". Uvedl, že ve spojitosti se zesnulou hlavou státu si vedle jejich spolupráce samozřejmě vybavuje Havlovo vystoupení na Letenské pláni v listopadu 1989. 
    
Havlovu památku před rokem stejným způsobem uctil Zemanův předchůdce Václav Klaus. K Havlovu hrobu po celý den přicházejí lidé s květinami, zapalují tam svíčky a vzpomínají. "Byl to dobrý člověk," vysvětlila novinářům důvod své přítomnosti mladá žena, která se na hřbitov vypravila i se svým malým synem. U hrobu leží rovněž věnce od Havlovy druhé manželky Dagmar, premiéra Jiřího Rusnoka či Senátu. 
    
Druhé výročí Havlova úmrtí si dnes lidé připomínají na mnoha místech České republiky. Například na Pražské křižovatce se uskuteční bohoslužba, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka. K Havlově chalupě na Hrádečku na Trutnovsku přinesli lidé svíčky, červená papírová srdce či tibetské modlitební vlaječky. 
 
zdroj: ČTK