Tvrzení Petra Pavla, že je automaticky vedoucím delegace na summit Severoatlantické aliance, nemá podle ústavního právníka Aleše Gerlocha dostatečný právní podklad. „Ústavní soud určil, že prezident má být součástí delegace, neurčil ale v jaké funkci,“ vysvětluje Gerloch pro iDNES.cz s tím, že Pavel měl svou žalobu upřesnit. Podle diplomata Jiřího Šedivého by za běžné situace delegaci vedl prezident. Jenže nyní situace standardní není.