Banky vyhrály u soudu Prahy 4 spory o poplatek za správu úvěru

Několik bank vyhrálo dnes u Obvodního soudu pro Prahu 4 první spory o poplatek za vedení úvěrového účtu nad klienty, které přímo zastupovala iniciativa Poplatkyzpět.cz, respektive advokát Petr Toman. Česká spořitelna a Raiffeisenbank o tom dnes informovaly ČTK. Poplatkyzpět.cz se budou domáhat spravedlivosti pro své klienty u Ústavního soudu, sdělila iniciativa ČTK. 

"Soud má za to, že pokud smlouva byla uzavřena, má být i zachována, a takovýto zásah do autonomie vůle není dle soudu přípustný. Poplatek není v rozporu s dobrými mravy," konstatovala soudkyně Lenka Eliášová. 
    
"Dnešní rozhodnutí soudu jsou konzistentní s dlouhou řadou rozsudků, které v minulosti bankám přiznaly nárok na poplatek za vedení úvěrového účtu. Jsou tak v souladu s dlouhodobě vyjadřovaným názorem bank, že řádně uzavřené smlouvy platí, a neměly by se zpětně zpochybňovat," uvedl náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek. 
    
Soud přiznal České spořitelně i náklady řízení, které bude muset uhradit neúspěšný žalobce. Toman dnes serveru Aktualne.cz potvrdil, že je klientům náklady zaplatí společnost BSP Lawyer Partners, provozovatel služby PoplatkyZpět. Proti rozhodnutí se nelze odvolat a je tedy konečné, dodala ČS. 
    
Rozsudek podle iniciativy odráží pouze názor jednoho soudce. Jednotlivé senáty rozhodují o každém případu samostatně a s rozdílným výsledkem. Z dnešního verdiktu prý proto nelze usuzovat, jak budou jiní soudci rozhodovat o nárocích ostatních klientů. 
    
"S rozhodnutím soudu ani jeho odůvodněním nesouhlasím. Stále se domnívám, že nárok na vrácení neoprávněně účtovaných bankovních poplatků je po právu. V této věci, jakož i v jiných negativně rozhodnutých věcech našich klientů, se obrátíme co nejdříve na Ústavní soud, který bude muset s konečnou platností rozhodnout, zda se český spotřebitel těší stejné ochraně jako spotřebitelé ostatních evropských zemí," uvedl Toman, který službě Poplatkyzpět.cz poskytuje právní poradenství. 
    
Prostřednictvím služby Poplatkyzpět.cz se obrátilo na soudy s žalobami o vrácení údajně neoprávněně účtovaných úvěrových poplatků prvních 35.000 klientů bank. Další desítky tisíc klientů čekají na zkompletování jejich žalob před podáním na soudy. Iniciativě Poplatkyzpět.cz projevilo důvěru celkem na 350.000 nespokojených klientů bank. Služba Poplatkyzpět.cz se snažila s bankami dohodnout na vrácení poplatků jejich klientům, banky ale jednání odmítly. 
    
Tuzemské banky čelí prvním individuálním žalobám kvůli poplatkům za vedení úvěrových účtů od února. 
 
zdroj: ČTK