Benzin a nafta jsou nejdražší v historii

Ceny pohonných hmot v Česku se vyšplhaly na nové rekordy, vzhůru je podle analytiků táhne drahá ropa. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 ve středu vůbec poprvé přesáhla 38 korun za litr. Za uplynulý týden stoupla o 64 haléřů na 38,04 Kč. Nafta podražila o 42 haléřů na rekordních 37,04 Kč, vyplývá z údajů společnosti CCS. Na některých čerpacích stanicích se ceny benzinu dostaly nad 40 Kč za litr.

Nejdražší pohonné hmoty tankují motoristé v Praze, kde cena litru Naturalu 95 vystoupala na 38,79 koruny a litr nafty stojí 37,95 Kč. Naopak nejlevnější benzin i nafta jsou v Ústeckém kraji. Litr benzinu tam stojí v průměru 37,41 Kč, nafta 36,38 Kč.

Důvody pro rostoucí ceny pohonných hmot zůstávají podle analytiků již několik týdnů stejné. "Hlavním faktorem i nadále zůstává rostoucí cena ropy. V případě ropy Brent se cena pohybuje již nad 116 dolary za barel," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
 
Cena ropy roste kvůli napětí na Blízkém východě a kvůli spekulacím o blížících se intervencích centrálních bank pro posílení národních ekonomik.
 
V současnosti ale není ropa na letošním maximu, na začátku března stála 128 dolarů za barel. Průměrná cena benzínu byla přitom v té době o 1,70 Kč a nafty o padesátník nižší než nyní. Pohonné hmoty byly na jaře levnější než nyní hlavně kvůli výhodnějšímu kurzu koruny k dolaru.
 
Podle Nováka se zdražování pohonných hmot asi nezastaví. "Hodně napoví září, kdy jsou očekávána důležitá hospodářko-politická rozhodnutí klíčových globálních institucí," uvedl. Také podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum nelze v následujících dnech počítat se zlevněním.
 
"Pozitivní zprávou pro české motoristy ovšem je, že česká koruna pokračuje v posilování vůči americkému dolaru a bude i nadále tlumit zdražování. V následujících dnech je ale možné, že se ceny pohonných hmot podívají ještě výše," řekl ČTK Čermák. Nečeká, že by průměrná cena benzinu nyní vyšplhala nad psychologickou hranici 40 Kč. "V dlouhodobém horizontu to ale vyloučit nelze," dodal.
 
zdroj: ČTK