Bouřka lámala stromy, vlak do jednoho na Vysočině narazil

Vítr provázející bouřku v noci na dnešek lámal v Moravskoslezském kraji. Na Vysočině ve čtvrtek večer kvůli silnému větru padaly stromy, do jednoho z nich u Chřenovic poblíž Chotěboře na Havlíčkobrodsku narazil osobní vlak. Středočeské hasiče zaměstnal silný vítr, který lámal větve a stromy a ničil střechy domů.

Vítr provázející bouřku v noci na dnešek lámal v Moravskoslezském kraji stromy. Hasiči zaznamenali pět desítek výjezdů. Nejčastěji zasahovali na Opavsku. V Ostravě pak například čerpali vodu ze zatopeného podjezdu. ČTK o tom informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Podle Hasičského záchranného sboru ČR hasiči poskytli technickou pomoc v Moravskoslezském kraji nejčastěji, a to 87krát.

Počasí začalo hasiče zaměstnávat po 21:00 a zásahy trvaly do ranních hodin. "Zaměstnávaly nás především stromy popadané na silnice a chodníky. V některých úsecích spadlo dokonce i několik stromů vedle sebe," řekl Kůdela.
 
V Karviné-Novém Městě například spadl strom na zaparkované auto. Ve Vendryni na Frýdecko-Místecku pak na další vůz spadlo elektrické vedení. Práci s čerpáním vody měli ostravští hasiči. S pomocí čerpadla museli zprůjezdnit zatopený podjezd na důležité komunikaci nedaleko centra Ostravy.
 
Jednotky požární ochrany v celé republice ve čtvrtek vyjížděly 495krát, což bylo o 68 procent zásahů více než obvykle. "Mohou za to technické zásahy, kterých jsme zaevidovali více než dvojnásobek denního průměru. Bylo jich 348 technických pomocí, denní průměr činí 149," sdělila ČTK tisková mluvčí republikových hasičů.
 
Kvůli silnému větru a dešti hasiči nejčastěji likvidovali popadané stromy na silnicích.
 
Středočeské hasiče zaměstnal silný vítr, který se ve čtvrtek večer přehnal regionem. Lámal větve a stromy a ničil střechy domů. Hasiči vyjížděli do 16:00 do 22:00 k více než pěti desítkám zásahů, nejčastěji na Kladensku a Mladoboleslavsku. ČTK to dnes sdělila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
 
Například v Příčovech na Příbramsku vichr shodil dvacetimetrovou břízu na štít rodinného domu. V Jesenici u Prahy porazil reklamní poutač. V Kladně vítr uvolnil několik plechových šablon na střeše domu a povalil lampu pouličního osvětlení.
 
Hasiči nejčastěji odstraňovali vyvrácené stromy a odklízeli ulámané větve, které ohrožovaly provoz na silnicích.
 
zdroj: ČTK