ČSSD a KDU-ČSL se shodují na zavedení daňové progrese

Vyjednavači ČSSD a KDU-ČSL se shodují na zavedení daňové progrese u fyzických osob, s níž ale nesouhlasí další člen možné vládní koalice, hnutí ANO. Rozdílné názory ale mají sociální a křesťanští demokraté například na návrh ČSSD na zvýšení firemních daní a na návrh KDU-ČSL na zvýšení daňového bonusu na děti. Vyplývá to z dnešních vyjádření stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka a místopředsedy KDU-ČSL Mariána Jurečky po úvodní schůzce expertních týmů. 

Shoda je podle Mládka na tom, že daňová progrese není "ďáblovo dílo". "Pokud bychom dělali dvoukoalici, tak se poměrně jednoduše dohodneme," řekl novinářům Mládek. Lidovci navrhují podle Jurečky tři pásma, pro sociální demokraty je jejich počet podle Mládka druhořadá věc. 
    
Progresivní zdanění je podmínkou pro zavedení návrhu KDU-ČSL na společné zdanění manželů. "To sociální demokraté zatím, řekněme, nevetovali, nevyloučili institut společného zdanění manželů," řekl novinářům Jurečka. 
    
Debata o korporátních daních není podle něho uzavřena, pro lidovce, ale představuje jejich zvýšení velký problém. "Nicméně necháme si ještě vysvětlit další podklady od sociálních demokratů," uvedl. Mládek zase řekl, že před případným zvýšením daňové slevy na děti je nutné vyřešit například problém samostatně výdělečně činných lidí. "Bonus vede k tomu, že neplatí žádné daně, naopak si chodí na berňák pro peníze," podotkl. 
    
Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka dnes novinářům řekl, že je rád za shodu své strany a KDU-ČSL na progresivním zdanění a také na nutnosti nasazení pokladen s fiskální pamětí. Pokud jde o firemní daně, obě strany prý ještě čekají jednání. Podle Sobotky je třeba ušetřit na provozu státu, ale současně garantovat programové priority, na nichž se koalice dohodne. Když proto možní koaliční partneři odmítnou zvýšení korporátních daní, bude jeho strana chtít najít jinou alternativu, jak se příjmy státu zvýší. 
    
Podle Jurečky také sociální demokraté přišli s úvahou ohledně zvýšení daně z nemovitostí. "My jsme v tento okamžik řekli, že to je potřeba zanalyzovat, říct, jaký by to mělo dopad. A samozřejmě tím, že je to navázáno na RUD (rozpočtové určení daní), tak je to opravdu věc velice komplikovaná," podotkl s tím, že podle něj spíš "tudy cesta nepovede". 
    
ČSSD, ANO a KDU-ČSL se zatím shodují na tom, že příští rok žádné změny daní nebudou. O roce 2015 podle Mládka žádná dohoda není. 
    
Mládek si jednání s KDU-ČSL pochvaloval, mají prý konzistentní promyšlený program. "V případě ANO je to složitější, tam mám občas pocit, že je to směs nekonzistentních nápadů," řekl. 
 
zdroj: ČTK