ČSSD chce požádat Zemana, aby prosadil předčasné volby

Představitelé ČSSD na dnešním jednání s prezidentem v Lánech vyzvou Miloše Zemana, aby udělal vše pro rozpuštění Sněmovny a vypsání voleb. Usneslo se na tom širší vedení strany, které tak podpořilo páteční stanovisko předsednictva strany. Na tiskové konferenci po jednání ústředního výkonného výboru to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sobotka řekl, že ústřední výbor odmítl pokračování neúspěšné pravicové politiky a požaduje nové volby. Uvedl, že ve "staré" Sněmovně se nová vláda vytvořit nedá a není v ní ani taková levicová většina, o kterou by se sociální demokraté mohli opřít. Předčasné volby jsou podle něj bodem, který ČSSD nevzdá. Strany vládní koalice se naproti tomu chtějí dohodnout na sestavení nové vlády.
 
Sobotka s místopředsedou strany Michalem Haškem navštíví prezidenta na zámku v Lánech dnes vpodvečer. Sobotka řekl, že na Zemanovi záleží, zda vyhoví ODS a TOP 09 v jejich návrzích. "Pan prezident má samozřejmě možnost jejich návrhům nevyhovět. A mezitím je velký rozdíl a o tom velkém rozdílu budeme dnes s panem prezidentem hovořit," popsal Sobotka.
 
Hašek ujistil, že do Lán pojedou s jednotným stanoviskem strany. "Ta vláda není žádným šálkem kávy, který by, řekněme, voněl Miloši Zemanovi," poznamenal Hašek.
 
Aby mohla ČSSD změnit situaci v zemi, potřebuje silnější mandát, než má nyní ve Sněmovně, uvedl Sobotka. "Sociální demokracie má dnes mnohem větší podporu než měla v roce 2010," prohlásil.
 
Prezident už dnes přijal šéfa KSČM Vojtěcha Filipa. V pátek se Zeman setkal se zástupci ODS a TOP 09, v neděli má přijmout zástupce VV.
 
Zástupci ODS představili Zemanovi svoji kandidátku na premiérku, kterou je šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Vládní TOP 09 sice její kandidaturu podpořila, ale současně požaduje jednání, kde chce slyšet návrh na kandidáta, který Němcovou v čele Sněmovny nahradí. Koaliční schůzka se má odehrát ještě dnes.
 
Širší vedení ČSSD dnes také schválilo všechny volební řády potřebné pro sestavení kandidátních listin potřebných pro volby. A to i pro případ, že by se volby konaly už letos na podzim, tak i pro volby v příštím roce. V příštím roce by se v řádném termínu mělo volit do Sněmovny, měly by se konat pravidelné volby do Evropského parlamentu, do komunálních zastupitelstev i do třetiny Senátu.
 
zdroj: ČTK