Festival Masopustní hody přinese nejen zabijačkové speciality

Masopust je odpradávna svátkem jídla, proto se bude hodovat i na gastronomickém festivalu s příznačným názvem Masopustní hody. Desítka vybraných restaurací z Prahy, Berouna a Pardubic bude od 21. ledna do 10. února servírovat speciální menu s tradičními masopustními specialitami v čele se zabijačkovými pochoutkami. Stojí 290 korun. 

"Hody se konají už podruhé. Loni hosté vybírali z nabídky pokrmů, ve které nechyběly jitrnice, jelita, klobásy, vepřová líčka a kolena, jehněčí kotletky či koblihy. Na podobné delikatesy se mohou těšit i letos," řekl na dnešním setkání s novináři v Praze ředitel portálu Alakarte.cz s rezervačním systémem do restaurací Pavel Suchánek. 

Například šéfkuchař restaurace U Modré kachničky II v Michalské ulici Michael Váňa pro své hosty připravil menu, jemuž vévodí vykostěné vepřové kolínko pečené na jablkách s kroupovými placičkami. Jako předkrm podává na rozpečeném žitném chlebu vepřovou galantinu s brusinkovou omáčkou, dezertem jsou těstovinové šibřinky plněné tvarohovou nádivkou sypané mákem a podlité povidlovou omáčkou. "Rád využívám staré recepty z historických kuchařek," řekl ČTK Váňa, který v minulosti vařil i pro dva krále. 
    
Podle Suchánka už první ročník festivalu, jehož nabídky využilo kolem tisícovky hostů, ukázal, že se šéfkuchaři nebojí zařadit ani polévku zvanou prdelačka, bůček nebo prejt. "Přestože jsou zabijačkové speciality oblíbené, v lepších restauracích se s nimi moc nesetkáte. Postupně si ale nachází místo i ve vysoké gastronomii. Jsme rádi, že se do menu dostanou i díky našemu festivalu," dodal. 
   
Do masopustního hodování se premiérově zapojí například pražský Green House Restaurant a Ambroisie Caffé Restaurant. Loňskou účast zopakuje pardubická Rybárna nebo vyhlášená pražská restaurace Amade s Radkem Šubrtem v kuchyni. Šubrt má o masopustu jasno: "Bez jitrničky, jelítka a dobré tlačenky si ho neumím představit," uvedl šéfkuchař populární z televizní kulinářské show MasterChef. 
   
Všechny restaurace připravily pro tuto akci tříchodová menu po 290 Kč. Další informace zájemci najdou na webu www.masopustnihody.cz. Tam si mohou rezervovat stůl a navštívenou restauraci na Alakarte.cz ohodnotit. 
   
Masopustní veselice připadají na období od svátku Tří králů do prvního postního dne Popeleční středy, která letos připadá na 13. února. Vzhledem k tomu, že podle tradic má po masopustu následovat čtyřicetidenní půst, je toto období svátkem maškarních slavností a bujarého hodování. Na stolech by v těchto dnech neměly chybět tučné zabijačkové pokrmy a masové vývary. 
 
zdroj: ČTK