Hnutí ANO zvažuje připomínky ke koaliční smlouvě v oblasti daní

Hnutí ANO zvažuje, že bude připomínkovat programovou část koaliční smlouvy například v oblasti daní nebo zdravotnictví. K procedurální části koaliční smlouvy nemá podle předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka připomínky. Faltýnek, jehož hnutí má případné připomínky zaslat do pátku, to řekl ČTK a Českému rozhlasu. Lidovci ani sociální demokraté zatím zásadní změny neavizují.

Šéf klubu ANO má za to, že koaliční smlouva je v procedurální části napsaná dobře, jen se musí dodržovat. "K té technice nemáme nějaké zásadní výhrady," uvedl dnes. "A pokud se týká těch věcných témat, tak tam jsme zatím ještě nedali konkrétní připomínky," poznamenal také. V průběhu dneška nebo pátku podle něj mají ministři za ANO dát konkrétní návrhy, co by případně chtěli změnit.
 
"Z našich úst standardně stále zaznívá ta daňová oblast," řekl k jednomu z témat, které se v hnutí diskutuje. Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš se v minulosti nechal slyšet, že mu vadí to, že koaliční smlouva ponechává možnost například zavést sektorovou daň pro část firem nebo banky.
 
Hnutí má výhrady také k tomu, aby se ve zdravotnictví zvyšovaly platby za státní pojištěnce v době, kdy podle něho není resort transparentně financovaný. Nechce také, aby stát platil alimenty na děti za jejich neplatiče. "Já to nevylučuji, jsou to témata určitě, která se diskutují," řekl dnes Faltýnek na otázku, zda ANO vznese připomínku k těmto dvěma oblastem.
 
Uvedl také, že pokud jde o procedurální část, je jen nutné dodržovat koaliční smlouvu, jak je napsaná. Zatím podle něj například nefungovala dohoda o účasti předsedů klubů nebo jejich zástupců na jednání legislativní rady vlády. "Další věc, která ne úplně dobře fungovala, je otázka, že poslanecký klub je také připomínkovým místem v legislativním procesu," uvedl Faltýnek, podle něhož už se strany domluvily, že to napraví.
 
Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek dnes novinářům řekl, že jeho strana momentálně žádné zásadní připomínky k fungování koaliční smlouvy nemá. "Smlouva přináší stabilitu a k tomu, aby se měnila, je potřeba souhlas všech tří stran," poznamenal.
 
Trojice koaličních stran by se k podrobné diskusi o koaliční smlouvě a jejím plnění měla na zvláštním jednání sejít v příštích týdnech.
 
zdroj: ČTK