Jak dlouho trvá vymáhání výživného? Můžete mít peníze na Vánoce, když začnete hned?

Týká se vás palčivá problematika neplacení výživného? Možná už dlouho přemýšlíte nad tím, jestli se vůbec má smysl do vymáhání pustit a jak dlouho takový proces trvá. Na tuto problematiku se dnes zaměříme.  

Problém neplacení výživného je v naší republice obrovský. Podle neziskové organizace Asociace neúplných rodin u nás žije v neúplných rodinách asi půl milionu dětí a celorepublikový dluh na výživném činí přibližně 13 miliard korun. Statistiky policie ČR navíc jasně říkají, že v minulém roce bylo neplacení výživného po souhrnu majetkové trestné činnosti druhým nejčastějším trestným činem.

Asociace spustila letos program VaseVyzivne.cz, který umožňuje vymáhat alimenty bez potřeby investovat předem jedinou korunu za právní služby a zároveň poskytuje služby psychologické pomoci a odborného asistenta, který všechno vyřídí za vás. To dává odpověď na jednu z úvodních otázek – pustit se do vymáhání má rozhodně smysl. Čím dřív to uděláte, tím máte vyšší pravděpodobnost pozitivních výsledků. Pravidlo číslo jedna zní – pokud vám bývalý partner dluží, začněte co nejdřív a nenechávejte dluh stoupat neúměrně vysoko. 

Zkušenosti rodičů, kteří se zapojili do programu VaseVyzivne.cz ukazují, že cesta nahlášení dlužníka na Policii není zdaleka tak efektivní, jak by se mohlo zdát. Policie může sice dlužníka potrestat, ale nemá dostatečné kompetence k tomu, aby od něj získala potřebné finance. Obraťte se proto na odborníky, kteří vám nejen poradí, ale sami převezmou iniciativu. Stačí, když vyplníte na internetové stránce VaseVyzivne.cz své kontaktní údaje a asistent se vám sám ozve.

Zákonné lhůty a ještě rychlejší cesta k alimentům

Pustit se do vymáhání jako jednotlivec je poměrně komplikované. Pokud využijete zmíněný program pomoci, nemusíte studovat problematiku nebo hledat advokáta, který bude chtít při návštěvě odměnu za své služby. Proces vymáhání má jasná pravidla a zákonitosti. Základním faktem je, že v případě, kdy dlužník nechce spolupracovat, je třeba respektovat náležité zákonné lhůty. V případě hladkého postupu tak uvidíte své první peníze nejdříve po třech měsících od reálného spuštění akce.

V některých případech však lze docílit výsledku i dříve. „Naše zkušenosti ukazují, že nemalé procento dlužníků začne ve chvíli, kdy se dozví o tom, že Asociace zahajuje dostupnými prostředky vymáhání, spolupracovat a akceptují rychlé řešení dohodou,“ říká Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin. „Všem rodičům důrazně doporučujeme, aby začali co nejdříve, dokud je dluh v rozumných částkách, velká suma se totiž vymáhá podstatně obtížněji“.

Stále si myslíte, že to nemá cenu?

Pořád si myslíte, že z dlužníka nejde nic dostat? Odborníci mají mnoho možností – výživné je přednostní pohledávka, takže se automaticky dostane před ostatní závazky dlužníka. Pokud ani to nepomůže, lze dokonce nařídit srážky ze sociálních dávek a další formy, díky kterým má VaseVyzivne.cz v současné době až dvoutřetinovou úspěšnost ve vymáhání.