Jak správně zavěsit televizi

Připevnění televize na stěnu se zpočátku jeví jako složitý úkon. Vývoj univerzálních držáků na televizi už ale postoupil tak daleko, že pro zavěšení na zeď potřebujete jen vrtačku, tužku, řehtačkový a křížový šroubovák. Odborníci ze společnosti Solight Holding, s.r.o. shrnuli letité zkušenosti s prodejem vlastních univerzálních držáků a podělili se o postřehy, které pomohou s jejich připevněním na zeď. 

„Při výběru držáku na televizi si ověřte, zda má držák totožnou rozteč VESA jako vaše televize. Norma VESA je údaj, kterým se celosvětově označuje horizontální a vertikální vzdálenost montážních šroubů,“ říká Marek Doubek, produktový manažer značky Solight. „Dbejte i na nosnost držáku. Ta by měla být o něco větší než váha televize, musíte totiž počítat i s váhou kabeláže“, dodává Marek Doubek.

Jak na to krok za krokem?

Na stěně si nejprve vyznačte místo pro vyvrtání otvorů pro hmoždinky. Tělo držáku, které je vybaveno vodováhou použijte jako šablonu. Držák by měl být ke zdi připevněn alespoň jedním šroubem v každém rohu. Pro vyšší nosnost je doporučeno použít šroubů víc. Vrtačkou do zdi vyvrtejte otvory a do každého otvoru zasuňte hmoždinku. Zkontrolujte, že se celá hmoždinka nachází ve zdi a je zarovnaná s jejím okrajem. 

Tělo držáku připevněte ke stěně pomocí šroubů a podložek. Na desce povolte šrouby křížovým šroubovákem a za pomoci vodováhy jí vyrovnejte do horizontální polohy. Poté šrouby opět dotáhněte. 

Nyní je třeba namontovat ližiny na samotný televizor. Na šroub nasaďte pojistnou podložku, potom šroub našroubujte skrze ližinu do televizoru. Zkontrolujte, že jsou konzole připevněny svisle. Měly by být vzájemně rovnoběžné a aretační šrouby by měly směřovat k vnější hraně televizoru. 

Pro připevnění televizoru k držáku doporučujeme využít pomoci další osoby. Nejprve zahákněte konzole připevněné k televizi za vrchní hranu těla držáku, potom spodní část konzolí přiklopte ke spodní části těla držáku. Následně zatáhněte za pojistné šňůry na ližinách. Tím dojde k uzamčení zamykacího mechanismu na konzolích, které tak budou pevně uchyceny k tělu držáku. 

V tuto chvíli je televize připravená na připojení kabeláže. Především u sklopných a konzolových držáků mějte na paměti, že s televizí budete pravidelně manipulovat, proto u délky kabeláže počítejte s dostatečnou rezervou. Po zapojení kabelů můžete televizi spustit, v klidu se usadit a užívat si zábavu plnými doušky. 

Více na www.shop.solight.cz